Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa během jednání Poslanecké sněmovny (9.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa během jednání Poslanecké sněmovny (9. listopadu 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Tmářství odmítáme, reagoval ministr Chalupa na zákaz svícení ve Francii

  • 963
Česko bude nadále v noci zářit podle libosti a nepřipojí se k tmářství. Tak reagoval ministr životního prostředí na novinku, která letos začne platit ve Francii. Všechny nebytové objekty tam musí od 1. července zhasínat na noc světla, aby se šetřila energie a snížilo takzvané světelné znečištění.

"České ministerstvo životního prostředí se nebude účastnit politiky, kdy se lidem bude nakazovat, kdy mají svítit, kdy mají chodit na toaletu, kolik toho mají sníst a jak dlouhé sukně mají dámy mít. Tento direktivismus a tmářství odmítáme. Máme poněkud jiné starosti, než toto regulovat," uvedl ministr Tomáš Chalupa.

Prostřednictvím svého mluvčího reagoval na dotaz iDNES.cz, zda Česko nezvažuje podobný krok jako Francie a zda neexistuje nějaké konkrétní číslo či studie, kde by byla vyčíslena případná úspora energie.

Ve Francii odhadují, že zákazem nočního svícení uspoří ročně tolik elektřiny, kolik jí za stejné období spotřebuje 750 000 domácností.

Nařízení počítá s tím, že obchody, úřady a další nebytové budovy budou muset od 1. července zhasínat vnitřní světla nejpozději hodinu po odchodu posledního pracovníka. Veškerá venkovní osvětlení úřadů a obchodů včetně výloh se budou muset vypnout nejpozději hodinu po půlnoci. Výjimky budou platit například o Vánocích (více o francouzském plánu na úsporu energie čtěte zde).

Je to projev zdravého rozumu, říká zástupce Greenpeace

Na dotaz, kolik by se podobným způsobem ušetřilo energie v Čechách, resort neodpověděl. Takový údaj nemá k dispozici ani Energetický regulační údaj a o jeho existenci pochybovala i mluvčí přenosové soustavy ČEPS.

"Celonoční svícení v prázdných kancelářích a obchodech spotřebuje podle údajů francouzské vlády úplně zbytečně kolem dvou terawatthodin ročně. To je více, než za celý rok vyrobí elektrárna Chvaletice. Pokud bychom francouzské údaje hrubě extrapolovali na české podmínky, vycházela by dosažená úspora přibližně na 220 GWh, tedy kompletní spotřebu téměř 70 tisíc českých domácností," uvedl vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

Roční spotřeba elektřiny za rok 2011 byla v Česku 70 517 GWh.

"Francouzské rozhodnutí není projevem tmářství, jak půvabně tvrdí český ministr plýtvání Chalupa, ale zdravého rozumu a civilizovanosti," dodal Rovenský.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video