Česko zachraňuje ambasádu v Atlantii

  • 2
Brusel - Ostrov Atlantia zoufale volá o pomoc. Politická krize mezi etnickými skupinami vrcholí a hrozí občanská válka. Dosavadní příměří a křehký mír musí zajistit stabilizační jednotky. Takový je scénář vojenského cvičení, do kterého se zapojila i Česká republika.

"Diplomaté z české ambasády na fiktivním ostrově jsou v ohrožení. Ráno se sešel Ústřední krizový štáb, který pracuje na plánu evakuace," uvedl Andrej Čírtek z tiskového odboru ministerstva obrany.

Roli ohroženého úřadu hraje skutečné české velvyslanectví v Irsku, které je ve stálém kontaktu s krizovým štábem a ministrem obrany Miroslavem Kostelkou.

Štáb nyní bude pokračovat v práci na úrovni menších pracovních skupin, doplnil Andrej Čírtek. Manévry by měly simulovat činnost jednotlivých národních krizových štábů před samotným rozhodnutím, jak nenadálou krizi účinně řešit.

NATO a EU inspirovaly balkánské krize
Šestidenní společné manévry NATO a EU pod názvem CME/CMX 03 mají od 19. do 25 listopadu prověřit schopnosti spolupráce obou organizací při řešení možných krizových situací.

Ačkoliv bude cvičení jen teoretické, stovky diplomatů, armádních velitelů a expertů budou týden pracovat tak, jako by krize na smyšleném ostrově v Atlantickém oceáně skutečně vypukla. Inspirací byly stratégům etnické konflikty na Balkáně.

Boje znepřátelených etnických skupin na ostrově Atlantia trvají delší dobu. Hrozí humanitární krize, bezpečnostní situace se zhoršuje.

Když se diplomatům podaří po zdlouhavých jednáních uzavřít mezi skupinami příměří, požádá OSN Evropskou unii, aby na ostrov vyslala stabilizační síly a pokusila se tam až do odvolání udržovat křehký mír.

Evropská unie nedisponuje takovými kapacitami, aby se mise zhostila sama. Požádá proto NATO o poskytnutí vojenských prostředků a aby misi naplánovala a připravila. Aliance musí zajistit i komunikační prostředky a vytvořit strategický letecký most.

K zajištění míru musí být totiž na ostrov vysláno až 15 tisíc vojáků.

Mozkem manévrů je Brusel
Cvičení, které probíhá v Bruselu i metropolích členských států EU a NATO, klade důraz na spolupráci mezi oběma organizacemi. Jak informovala tisková služba z bruselské centrály NATO, během cvičení nebudou rozmísťovány žádné vojenské jednotky.

Veškeré informace budou národní štáby předávat do Bruselu, kde budou vojenští experti NATO a EU postup koordinovat a vyhodnocovat.

První společné cvičení NATO a EU navazuje na strategickou dohodu z března letošního roku, na základě které může EU při svých vojenských operacích využívat kapacity aliance, které unie nemá.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Video