Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vlevo) a jeho čínský protějšek Wang I...

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vlevo) a jeho čínský protějšek Wang I spolu jednali 29. dubna v Pekingu. | foto: ČTK

Zrada i nová kapitola vztahů, hodnotí politici Zaorálkova slova z Číny

  • 225
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek je na návštěvě Číny. Se svým čínským kolegou podepsal společné prohlášení, že Tibet je neoddělitelnou součástí Číny a Česko respektuje suverenitu a územní celistvost Číny. Oslovení exministři zahraničí se shodli, že je to dlouhodobá politika české vlády. Další politici s tím ale nesouhlasí.

Karel Schwarzenberg přichází do volebního štábu TOP 09. (26. října 2013)

Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí:
"Česká republika, ale i Československo, vždy uznávaly jednotu Číny. Bylo by ale žádoucí, aby Tibet i další oblasti Číny dostaly větší autonomii."

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

Petr Gazdík, poslanec a místopředseda politického hnutí Starostové a nezávislí:
"S tímto prohlášením, bohužel, nemohu souhlasit. Pokud česká diplomacie pomine důraz na lidská práva, tak je to, bohužel, politováníhodná změna kurzu naší politiky."

Předseda Strany zelených a jednička na kandidátce pro volby do Evropského parlamentu Ondřej Liška představil 17. března v Praze kampaň své strany.

Ondřej Liška, předseda Strany zelených:
"Stanovisko ministra Zaorálka a ČR k nezávislosti Tibetu je kapitulací a zradou lidskoprávně založené zahraniční politiky. Nejde totiž o státní samostatnost Tibetu, ale o právo na kulturní přežití. Taková autonomie může mít různé podoby a právo na ni lze vyjádřit mnoha způsoby. Ale předem se zříct hned všech považuji za zbabělé. Pan ministr Zaorálek si pomohl Ukrajinou, což ovšem nesedí. Tibetská exilová vláda nepožaduje odtržení od Číny, drtivá většina občanů východní Ukrajiny nechce k Rusku."

Barbora Tachecí a Cyril Svoboda

Cyril Svoboda, lobbista a bývalý ministr zahraničí:
"Z pozice toho, že EU podepsala v březnu 2014 investiční dohodu s Čínou, tak to vidím jako logický krok. Je to nová kapitola vztahů s Čínou."

V pražském kině Mat se 19. října uskutečnila tisková konference k dokumentárním filmům mapujících osudy dětí politických (komunistických) vězňů. Na snímku Jan Kavan.

Jan Kavan, bývalý ministr zahraničí:
"To odpovídá české zahraniční politice dlouhodobě. Vždy jsme deklarovali, že uznáváme jednu Čínu. Vždy jsme tvrdili: jedna země - dva systémy, to se týkalo Hong Kongu. Ministerstvo zahraničí nikdy neprosazovalo samostatnost Tibetu. Vždy to byla pouze osobní prohlášení jednotlivých politiků. Na druhou stranu v rámci uznání jedné Číny jsme zdůrazňovali nutnost respektování lidských práv Tibeťanů a jejich kulturních specifik. Před Zaorálkem jsem byl v Číně já a s ministrem zahraničí i prezidentem jsem jednal v tom duchu, že od Čínské lidové republiky očekáváme respektování lidských práv Tibeťanů. Pokud se to spojí se snížením obchodního deficitu, který máme s Čínou, pak je to jen dobře."  

Ministr pro lidská práva a šéf legislativní rady vlády Jiří Dienstbier

Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva a šéf legislativní rady vlády:
"Mohu k tomu říct jediné, že je to setrvalé stanovisko všech vlád České republiky od Listopadu 89. Stejně jako uznáváme princip územní celistvosti dalších států, například Ukrajiny."

Poslanec Tomio Okamura neuspěl ani ve druhé volbě čtvrtého místopředsedy Sněmovny.

Tomio Okamura, předseda hnutí Úsvit přímé demokracie:
"Nikdo z nás asi nezpochybňuje právo Číny na územní celistvost a jsme pro co nejlepší vztahy s Čínou. Na druhou stranu prosazujeme právo národů na sebeurčení v jeho historických hranicích - už jen proto, že i naše republika na tomto principu vznikla."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video