Následky výbuchu v Damašku (10. května 2012)

Následky výbuchu v Damašku (10. května 2012) | foto: Reuters

Česko vyslalo vojenské pozorovatele do Sýrie, už byli v Kongu a Iráku

  • 7
Do syrského Damašku ve středu odcestovali tři čeští vojenští pozorovatelé. Zapojí se do mírové mise OSN. Na místě mají dohlížet na klid zbraní a dodržování šestibodového mírového plánu.

"Vysláním pozorovatelů se chceme aktivně podílet na stabilizaci situace v Sýrii. Armáda ČR má s mírovými misemi OSN dlouholetou zkušenost, proto jsme byli schopni reagovat velmi operativně," uvedl ministr obrany Alexandr Vondra. Česko tak podle něj vyhovělo žádosti OSN z konce dubna.

Do Damašku odletěli ve středu tři čeští důstojníci, kteří mají zkušenosti z pozorovatelských misí OSN v Demokratické republice Kongu a Iráku. Jde o kapitána, majora a podplukovníka, jména ale armáda kvůli jejich bezpečnosti neprozradila.

V Sýrii se trojice zapojí do pozorovatelské mise UNSMIS. Celkem 300 příslušníků neozbrojené pozorovatelské mise s podpůrným civilním týmem by mělo působit v Sýrii na základě dubnových rezolucí Rady bezpečnosti. V zemi zmítané násilím mají dohlížet na klid zbraní a zajistit podporu pro úplné naplňování šestibodového mírového plánu. Všechny strany konfliktu jsou přitom povinny zajistit bezpečnost příslušníků mise bez omezení jejich svobody pohybu s tím, že primární odpovědnost má syrská vláda.

Češi v misích OSN

V mírových misích OSN působí v současnosti ještě dalších 5 příslušníků české armády. Tři vojáci působí v Demokratické republice Kongo (MONUSCO), 1 vojenský poradce je v Afghánistánu (UNAMA) a 1 styčný důstojník v Kosovu (UNMIK).

Otázkou zůstává, kdy budou moci zahraniční pozorovatelé své úkoly skutečně plnit. Fyzicky by měli být pozorovatelé včetně tří českých vojáků rozmístěni v několika v etapách do zhruba desítky lokalit v syrských městech. To však proběhne jen za předpokladu, že k tomu v terénu budou vytvořeny odpovídající podmínky.

V Sýrii je nyní asi 50 mírových pozorovatelů OSN včetně šéfa mise generálmajora Roberta Mooda. Ten po prvních dnech prohlásil, že "situaci v zemi nevyřeší ani tisíc pozorovatelů a že obě strany musí ukončit boje a spolupracovat na dodržování příměří".

Boje v Sýrii přitom pokračují bez ohledu na příměří, které vstoupilo v platnost před měsícem, a bez ohledu na pozorovatele OSN. Křehkou naději na mír minulý týden dále oslabily výbuchy náloží v Damašku, které si vyžádaly 55 lidských životů. Od vyhlášení příměří tak už přišlo o život nejméně tisíc lidí.

Vládní jednotky prezidenta Asada nyní obléhají město Rastan na hlavní silnici spojující Damašek se severem země. Povstalci se chlubí, že zabili 23 Asadových vojáků a zničili tři obrněné transportéry. Sami ale napočítali ve svých řadách devět mrtvých včetně jednoho ze svých velitelů. Asadovy jednotky město obléhají a ostřelují. Na město podle povstalců dopadají granáty i rakety.

Syrští povstalci ve středu předali pozorovatelské misi OSN šest pozorovatelů, kteří uvázli v úterý ve městě Chán Šajchún na severu země. Byli tam v době pohřbu, na který zaútočila armáda. Před konvojem automobilů OSN krátce nato vybuchla bomba. Povstalci skupině poskytli ochranu. Při úterním útoku přišlo v Chán Šajchúnu o život přes 20 Syřanů, nikdo z pozorovatelů nebyl zraněn, ale tři z vozů byly poškozeny. Podle opozice boje v okolí města pokračovaly a pozorovatelé se neodvažovali sami z místa odjet. Telefonicky s nimi byl ve spojení šéf mise generál Robert Mood.

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue