Hydrologové se už připravují na jaro. Sněhu zatím není tolik jako v roce 2006, přehrady už ale upouštějí. Ilustrační foto

Hydrologové se už připravují na jaro. Sněhu zatím není tolik jako v roce 2006, přehrady už ale upouštějí. Ilustrační foto | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Česko vyhlíží velké jarní tání, přehrady upouštějí vodu

  • 80
Polovina Česka je pod sněhem a letos je to pořádně tlustá peřina. Meteorologové a vodohospodáři mají už teď vrásky na čelech při pomyšlení, co se stane, až to všechno na jaře roztaje. Přehrady už kvůli hrozícím jarním povodním začaly vypouštět s velkým předstihem vodu.

Nejlépe je to vidět na velkých vodních dílech vltavské kaskády. Méně v Povodí Labe, jehož přehrady nejsou schopny zadržet tak velké množství vody. Pohotovost mají i na dispečinku Povodí Moravy.

Zvýšenou pozornost věnují sněhovým přívalům i odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Dobrovolní pozorovatelé z 350 meteorologických stanic jim pravidelně hlásí údaje o výšce sněhové pokrývky. Jimi se "nakrmí" počítač a ten pak vytvoří sněhovou mapu Česka.

"Zhruba polovina země je pod sněhem. Většinou je ho do padesáti centimetrů, na vrcholcích Krkonoš, Beskyd či Šumavy však až dva metry," vysvětluje hydrolog Jan Daňhelka.

Klesá voda v Orlíku i Vranově

"Vypouštíme Vranov, Znojmo, Mostiště i Brněnskou přehradu, abychom mohli na jaře zachytit velkou vodu," říká šéf dispečinku Povodí Moravy Marek Viskot.

"Na Šumavě intenzivně sněží (jen o víkendu přibylo třicet centimetrů), a tak vypouštíme," přidává se Tomáš Kendík z Povodí Vltavy. V největší české přehradě Orlík v uplynulých dnech klesla hladina o 1,5 metru (asi 30 milionů kubíků vody) a stejně tak ve slapské nádrži. Hladina Orlíku je nyní deset metrů pod maximem.

"Zatím nejde o žádné drama, ale už musíme být velmi pozorní a citlivě regulovat hladiny jezer podle narůstajícího množství vody obsažené ve sněhu," dodává Kendík.

Jen pro srovnání: při rekordní sněhové nadílce v roce 2006 obsahoval na Šumavě metr čtvereční sněhové pokrývky v průměru 270 litrů vody. Nyní je to zatím kolem stovky litrů. V Krkonoších před třemi lety při jarním tání hrozily dokonce tři stovky litrů z jednoho metru. Nyní je to "jen" sto třicet. Hydrolog Daňhelka se mnohem více obává množství sněhu ve středních a nižších polohách.

Z hor totiž voda zmrazená ve sněhu odtéká postupně, protože tam málokdy na jaře panují vyšší teploty. Mnohem horší je, když leží hodně sněhu na rozsáhlých plochách nížin, tak jako právě před třemi lety. Tehdy voda z tajícího sněhu zaplavila Znojmo či Veselí nad Lužnicí a také pole a louky v několika krajích.

V okolí řeky Želivky se v roce 2006 drželo až do jara pětadevadesát litrů vody na metru čtverečním. "Dnes je to zatím jen dvacet. A snad už to neporoste," doufá Daňhelka.

Meteorologové varují, že další přívaly sněhu mohou do Česka ještě přijít. Ostatně i z dlouhodobé předpovědi vyplývá, že vydatně sněžit může ještě v polovině března.

O záplavách rozhodují i počty

Kvůli sněžení a dalšímu růstu zásob vody ve sněhu jsou v pohotovosti i lidé z Povodí Labe.

"Prověřujeme krizovou komunikaci, spolehlivost příjmu i odesílání dat, dokončují se rozvahy, při jakém množství sněhu a do jaké míry odpustit přehrady," vyčísluje vedoucí dispečinku Jiří Petr. Nádrž Rozkoš je například kvůli jarnímu tání zcela vypuštěná a od prosince se snižuje hladina v Josefově Dole.

Třebaže se tedy zima z Česka jen tak neodporoučí, hydrologové už dnes pracují na matematických modelech různé intenzity jarního tání, průtoku řek i včasného snížení hladiny přehrad.

HLADINY KLESAJÍ

Vltavská kaskáda
Lipenská, Orlická, ale i Slapská nádrž zadržují nejvíce vody, a mají proto největší protipovodňový význam. Především Orlík vypouští kvůli přibývajícímu množství sněhu nejvíce vody. Hladina nádrže je proto nyní deset metrů pod svým maximem.

Povodí Labe
Vodní nádrž Rozkoš je kvůli jarnímu tání vyprázdněná. Hladinu snižuje Josefův Důl a v omezené míře Les Království.

Povodí Moravy
Nádrže Vír a Letovice jsou kvůli loňským suchům takřka bez vody. Vypouští hlavně Mostiště a také vranovská, znojemská či brněnská přehrada. Pokud budou přívaly sněhu pokračovat, klesat mají i hladiny jezer.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video