Soud rozhodl o vydání slovenského občana do zahraničí

Soud rozhodl o vydání slovenského občana do zahraničí - Kralovéhradecký krajský soud rozhodl, že Česko vydá slovenského občana Lubomíra Chocholáka do zahraničí. Ten se dopustil několika trestných činů a žádají ho jak USA, tak Slovensko. O tom, kam Chocholák nakonec poputuje, rozhodne ministerstvo spravedlnosti. (4. února 2002) | foto: Otakar Grusser, MF DNES

Česko vydá Slováka zahraničnímu soudu

  • 6
Hradec Králové - Královéhradecký krajský soud rozhodl, že vydá slovenského občana Lubomíra Chocholu k trestnímu stíhání do zahraničí. O tom, v které zemi Chochola skončí, rozhodne české ministerstvo spravedlnosti. Slovenského občana totiž žádají Spojené státy i Slovensko. Američané ho podezřívají z nelegálního zaměstnávání lidí z východní Evropy. Slováci ho chtějí stíhat za loňské vykradení restaurace v Humenném.

"Podmínky pro vydání pana Chocholáka, jak na Slovensko, tak i do Spojených států byly splněny," potvrdil státní zástupce Vladimír Prokop.

O tom, kam bude nakonec Chocholák vydán, rozhodne až český ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš.

Chocholákův obhájce Stanislav Fišer s převezením na Slovensko souhlasil, avšak podal stížnost proti vydání do USA. Chocholák tam prý nemůže být vydán, protože Spojené státy jsou ve válce s teroristy. Vydávání do oblastí válečného konfliktu totiž neumožňují mezinárodní dohody. Soudce ale uvedl, že na území USA se neválčí, a tudíž může být Chocholák v Americe souzen.

Státní zástupce si ponechal zákonnou lhůtu na rozmyšlenou. O stížnosti rozhodne Vrchní soud v Praze.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Voráček řekl iDNES, že rozhodnutí o Chocholákově vydání do USA nebo na Slovensko je otázkou několika týdnů.

Slovákovi hrozí v USA 30 let vězení
Američané Chocholáka podezřívají, že ve druhé polovině 90. let organizoval nelegální zaměstnávání lidí převážně ze zemí východní Evropy. Slovák se podle nich podílel také na falšování pracovních povolení, praní špinavých peněz a neplacení daní. Nelegálně si tak údajně vydělal přes 1,3 milionu dolarů (zhruba 50 milionů korun).

Nejpřísnější trest až 30 let kriminálu hrozí osmadvacetiletému Chocholákovi ve Spojených státech právě za machinace s elektronickým převodem peněz.

Podle materiálů, které Američané doručili českým úřadům, Chocholák organizoval nelegální příjezd lidí z východní a střední Evropy a společně s dalšími podezřelými jim opatřoval falešné doklady, které cizincům legalizovaly pobyt a práci v USA.

"Cizince pomáhal ilegálně zaměstnávat zejména v restauracích, kde uklízeli nebo pracovali jako vrátní. Chocholákova firma za to pobírala značné sumy, z nichž příslušnému státu Spojených států, kterým byla Virginie, ale také federálním úřadům nezaplatil ani cent," uvedl Prokop.

Česko zadrželo Chocholáka na žádost Interpolu
Policie zadržela Chocholáka loni v červenci v bytě jeho přítelkyně v Trutnově na základě žádosti Interpolu. Poté české úřady obdržely diplomatickou notu, v níž Spojené státy americké požadují jeho vydání. Dokument podepsali americký ministr zahraničí Colin Powell a ministr spravedlnosti John Ashcroft. Později začaly požadovat na České republice vydání Chocholáka také slovenské úřady.

Smlouva o vydávání lidí k trestnímu stíhání mezi Spojenými státy a tehdejším Československem byla podepsána v roce 1925. Od té doby nebyla upravována. Soudce ji v pondělí označil za archaickou. 

Americké zákony vs. Češi

Zřejmě prvním Čechem, jehož poslal soud v USA do vězení za zprostředkování nelegální práce, byl předloni v květnu ve státě Virginia Ladislav Danyš. Soud ho  potrestal za organizování práce na černo a falšování úředních dokladů sedmi lety vězení. Jeho dva komplici si odpykali 13 a 15 měsíců.

V prosinci 2000 poslal soud ve státě Illinois Romana Kosmela za trestné činy spojené s organizováním práce na černo na šest let a sedm měsíců do vězení. Rozsudek byl nižší, než se očekávalo. Za vydírání a vykořisťování ilegálních pracovníků, většinou Čechů, praní peněz a uzavření fingovaného manželství s americkou občankou Kosmelovi hrozilo až 75 let vězení.

, , ,

Video