Česko uvolnilo peníze na spor o Novu

  • 61
Ministerstvo financí uvolnilo jeden milion dolarů, které má český stát zaplatit společnosti CME jako náklady stockholmského arbitrážního sporu. Resort peníze až do vyřešení žaloby proti průběhu arbitráže převedl na účet své právní kanceláře. Česká republika se hodlá odvolat do konce listopadu. Deponování částky má vyloučit rizika na obstavení majetku ČR v zahraničí.

Ministr financí Jiří Rusnok rozhodl poukázat přibližně milion dolarů na klientský účet právní kanceláře Clifford Chance, která stát v arbitrážním sporu proti společnosti CME zastupuje. "V současné době probíhají bankovně technické operace spojené s transferem částky," uvedla mluvčí resortu Jana Vargová.

Rusnok také zaslal Clifford Chance instrukci, aby peníze poukázala spolu s naběhlými úroky společnosti CME Czech Republic, jestliže ČR nebude se svým napadením prozatímního rozhodčího nálezu ve Švédsku úspěšná. Naopak, pokud ČR ve Švédsku uspěje, bude částka spolu s naběhlými úroky poukázána zpět ministerstvu. "Ministerstvo po konzultaci se svými právními zástupci toto opatření, které má zabránit obstavení českého majetku v zahraničí, považuje za dostatečné," dodala Vargová.

Dostál odvolal zákaz vývozu vzácných děl
Ministr kultury Pavel Dostál v reakci na deponování částky u právní kanceláře zrušil svůj zákaz z konce října vyvážet ze země vzácná kulturní díla ve vlastnictví státu, aby je CME nemohla nechat v zahraničí zabavit jako náhradu za náklady arbitráže.

Arbitři dali CME za pravdu ve sporu, který vypukl, když Vladimír Železný převzal Novu. Trojice rozhodců se podle CME tehdy shodla na jednoznačném verdiktu: stát porušil česko-nizozemskou dohodu o ochraně investic, a to dokonce hned v pěti bodech. Tribunál uložil republice, aby okamžitě zaplatila většinu nákladů spojených s arbitráží.

"Žalovaný, tedy český stát, je povinen nahradit škodu způsobenou žalobci, tedy CME, úhradou přiměřené tržní hodnoty investice v částce, která bude stanovena ve druhé části tohoto arbitrážního řízení," citovala z verdiktu firma CME.

Jednu arbitráž Česko už vyhrálo
Rozhodnutí padlo deset dní poté, co Američan Ronald Lauder, majitel CME, jednu v podstatě totožnou arbitráž s Českem prohrál. Tehdy tribunál jeho nároky zamítl.

Lauder však využil toho, že CME má sídlo v Nizozemsku. Zatímco v první arbitráži se odvolával na porušení česko-americké dohody o ochraně investic, ve druhé argumentoval obdobnou smlouvou s Nizozemskem.

Americký milionář chce miliardovou náhradu za to, že český stát neochránil jeho investice do TV Nova. Tu musel po sporu s ředitelem televize Vladimírem Železným přenechat jejímu šéfovi.

To, že Česko v kauze Nova porušilo mezinárodní dohody, konstatovala i první arbitráž, kterou Lauder prohrál. Rozhodci tehdy připustili, že se stát provinil. Zároveň však dodali, že se americký podnikatel začal bránit příliš pozdě, i když o postupu státu věděl.

Spor začal, když Železný převzal Novu
Lauder financoval rozjezd Novy a prostřednictvím své firmy CME ovládal servisní společnost ČNTS. Ta se v letech 1994-1999 starala o většinu prací, bez nichž by TV Nova nemohla vysílat. Za to Američané inkasovali zisky z reklamy. Lauder však v nedokázal ovládnout vysílací licenci, kterou držel Vladimír Železný a jeho firma CET 21.

Podnikatelský spor mezi oběma muži vyvrcholil v dubnu 1999, kdy Lauder  Železného odvolal z čela ČNTS. Železný - držitel licence, bez níž televize nemůže fungovat - se poté od Američanů zcela odstřihl a vysílá s novými firmami z Barrandova.

Lauder začal vést arbitráže poté, co jeho protesty nevyslyšel žádný z českých úřadů. Už v únoru uspěla jeho CME v přímém sporu se Železným. Ten má podle verdiktu Američanům vrátit miliardu korun, kterou od nich získal. Částku od Železného vymáhá český soud.

Dvě stejné arbitráže, dva různé výsledky

Během čtrnácti dnů Česká republika vyhrála i prohrála mezinárodní arbitráž kvůli TV Nova. V obou šlo přitom o totéž - Američan Ronald Lauder chce po státu odškodné za to, že v roce 1999 přišel o vliv v televizi, kterou svými penězi pomáhal rozjet. Jak je možné, že každý spor dopadl úplně jinak?
* V první arbitráži žaloval Českou republiku přímo Lauder, a to pro porušení česko-americké dohody o ochraně investic. Rozhodci po mnohaměsíčním zkoumání dospěli k tomu, že Lauder na odškodnění nemá nárok. Sice připustili, že český stát v kauze Nova v některých ohledech porušil Američanova investorská práva, na jeho výhru to však nestačilo.
* Podle tří arbitrů se měl začít bránit dřív. Lauder nicméně využil toho, že peníze do a z Novy plynuly přes jeho firmu CME, která stála za servisní společností ČNTS (tato firma se fakticky starala o provoz TV Nova). Souběžně s osobní arbitráží proto před dvěma roky rozjel ještě jednu, a proti Česku postavil CME. Žaloba byla stejná jako v prvním případě - žádost o odškodné 500 milionů dolarů.
* Byl tu však jeden rozdíl: firma CME oficiálně sídlí v Nizozemsku. Celý spor se proto odehrával ne podle česko-americké, ale podle česko-nizozemské smlouvy o investorské ochraně, která je odlišná. V tomto sporu, který Česko prohrálo, rozhodovala jiná trojice arbitrů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video