Česko si polepšilo v žebřícku TI hodnotící vnímání korupce (ilustrační snímek)

Česko si polepšilo v žebřícku TI hodnotící vnímání korupce (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Česko si polepšilo ve vnímání korupce. Je za Samoou a před Slovenskem

  • 70
Česká republika si v každoročním žebříčku Transparency International zabývajícím se vnímáním korupce ve veřejném prostoru polepšila o čtyři příčky. Letos je na třiapadesátém místě ze 175 hodnocených států. V rámci Evropské unie však Česko patří k nejhorším.

Podle zprávy Transparency International (TI) zveřejněné ve středu v Berlíně se nejméně uplácí v Dánsku. V loňském roce se Dánsko dělilo o první místo s Novým Zélandem, ten letos je na druhém místě. Na opačný konec TI umístila Severní Koreu a Somálsko.

Korupce ve světě

1. Dánsko (92 bodů)
2. Nový Zéland (91)
3. Finsko (89)
4. Švédsko (87)
5. Norsko, Švýcarsko (86)
7. Singapur (84)
8. Nizozemsko (83)
9. Lucembursko (82)
10. Kanada (81)
11. Austrálie (80)
12. Německo, Island (79)
14. Velká Británie (78)
...

17. Hong Kong, Irsko, USA (74)
...
23. Rakousko (72)
...
35. Polsko, Tchaj-wan (61)
...
50. Gruzie, Malajsie, Samoa (52)
53. Česká republika (51)
54. Slovensko (50)
55. Bahrajn (49)
...
100. Alžírsko, Čína, Surinam (36)
...
136. Írán, Nigérie, Rusko (27)
...
174. Severní Korea, Somálsko (8)

Celý žebříček naleznete zde

Před Českou republikou je na seznamu Gruzie, Samoa a Malajsie, z postkomunistických zemí je podle zprávy TI korupcí nejméně zatíženo šestadvacáté Estonsko.

Hůře dopadá srovnání v rámci Evropy. V žebříku osmadvaceti států EU rozšířeném o Island, Norsko a Švýcarsko je Česká republika na pětadvacátém místě následovaná Slovenskem.

„My to hodnotíme jako velmi nedobrý výsledek. Bohužel to ukazuje stále to, že pokulháváme za našimi sousedy a že k zásadnímu zlepšení zatím nedošlo,“ komentoval výsledek Česka ředitel TI ČR David Ondráčka. 

Transparency International v indexu již po dvacáté hodnotí země podle míry vnímané korupce za použití stobodové stupnice, ve které hodnota 100 bodů označuje zemi téměř bez korupce. Takovou bilanci avšak podle TI žádná země nemá, první Dánsko dostalo 92 bodů. Více než dvě třetiny státu nedosáhnou ani na polovinu bodů.

Český posun je lehce pozitivní, míní Ondráček

Česká republika jich podle TI má 51, loni jich bylo 48, předloni 49. „To lze hodnotit jako odraz ode dna, ale pořád je třeba to srovnávat s dalšími zeměmi, které se také zlepšují, posouvají a mění,“ uvedl k tomu Ondráčka. „Byť je ten posun lehce pozitivní, tak stále Česká republika končí za většinou našich sousedů, což je to, co nás nejvíce mrzí,“ dodal.

Podle programového ředitele TI ČR Radima Bureše může toto mírné zlepšení souviset se změnou fungování státních zastupitelství za vlády Petra Nečase (ODS) a s úpravou zákona o veřejných zakázkách v roce 2012.

„Za klíčovou prioritu dnes považujeme zákon o financování politických stran, efektivní systém zajišťování výnosů z trestné činnosti, posílení kontroly státních a veřejně vlastněných firem a vynucování osobní odpovědnosti za pochybení a nehospodárné nakládání s veřejnými penězi,“ poznamenal Ondráčka.

Zároveň varoval před omezením nezávislosti státních zástupců v souvislosti s chystanou novelou zákona o státních zastupitelstvích a oslabením protikorupčních mechanismů v zákoně o veřejných zakázkách, jehož novela je ve Sněmovně.

O nejvíce bodů přišlo Turecko

V první pětici nejméně zkorumpovaných států jsou čtyři skandinávské země. V první desítce jsou kromě Dánska ze zemí Evropské unie ještě Finsko, Švédsko, Nizozemsko a Lucembursko. Rusko je ze 175 hodnocených států na 136. místě, Ukrajina ještě šest příček za ním.

Největší poklesy bodů zaznamenalo Turecko, minus pět bodů, Angola, Čína, Malawi a Rwanda, minus čtyři body. Přestože čínská vláda oznámila protikorupční kampaň podle nevládní organizace se situace v zemi zhoršuje.

Naopak největší růst, o pět bodů, byl podle TI v Pobřeží Slonoviny, Egyptě, Svatém Vincentu a Grenadinách. 

„Korupce je problém pro všechny ekonomiky a vyžaduje od hlavních finančních center EU, od USA i rychle hospodářsky rostoucích států společný postup,“ uvedla TI v komentáři letošního žebříčku.

Letošní seznam podle organizace ukazuje, že hospodářský růst je ohrožen a snaha skoncovat s korupcí se oslabuje, pokud vedoucí osobnosti a vysoce postavení úředníci zneužívají moc k tunelování veřejných prostředků pro své osobní potřeby.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video