Česko táhne do boje s kouřením

  • 184
Česká republika se hlásí do dalšího světového společenství. Podpisem úmluvy o kontrole tabáku se připojí ke státům, které se rozhodly chránit zdraví lidí před důsledky kouření. Ministryně zdravotnictví Marie Součková podepíše v Ženevě dokument jako první z kandidátských zemí EU.

První mezinárodní zdravotnická dohoda chce snížit úmrtnost zaviněnou kouřením a omezit reklamu tabákových výrobků. Přistoupilo na ni všech 192 členských států Světové zdravotnické organizace (WHO).

Jen v České republice ročně zemřou na následky kouření 23 tisíce lidí. Tolik jich žije například ve Strakonicích či Chrudimi.

"Tabáková epidemie postihuje zejména mladé - zatímco dospělých kouří 25 procent, dětí od 13 do 15 let je na tabáku závislých o deset procent víc," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Mario Böhme.

Podle úmluvy mají být balíčky cigaret opatřeny ještě výraznějším varovným nápisem. Úřady budou kontrolovat, zda obsah škodlivých látek odpovídá údaji na krabičkách.

Dohoda se zabývá i léčbou závislosti na tabáku. Ta má být součástí zdravotního systému a měly by ji tedy hradit zdravotní pojišťovny. Norma dále zpřísňuje opatření proti pasivnímu kouření a opatření v boji proti nelegálnímu obchodu s cigaretami.

Česko zatím většinu úkolů úmluvy nesplnilo, domnívá se Eva Králíková, která se zabývá léčbou závislosti na tabáku. Lékařka připomněla ČTK, že tabákoví výrobci mohou například nadále sponzorovat automobilové soutěže.

Kouření ročně zabíjí miliony lidí
Bitva o finální znění dohody trvala tři roky. WHO musela čelit silnému odporu výrobců cigaret, kvůli jejichž výrobkům jen loni zemřelo na pět milionů lidí. Počet obětí kardiovaskulárních potíží či rakoviny má do roku 2020 stoupnout na dvojnásobek.

"Schválením zachraňujeme miliony životů a ochráníme zdraví lidí včetně dalších generací. Je to historický okamžik," komentovala schválení smlouvy generální ředitelka organizace Harlem Brundtlandová.

Sedmdesát procent obětí kouření pochází z rozvojových zemí. Některé, například JAR, prosazují ještě přísnější postihy. "Dohoda je pro nás jen začátkem," tvrdí tamní ministr zdravotnictví Mantombazana Tshabalala-Msimang.

Dohoda začne platit poté, co ji ratifikuje nejméně čtyřicet zemí. Státy pak použijí text jako základ pro vlastní legislativu. V Česku ji musí nejprve schválit parlament a podepsat prezident.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video