Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Sňatků s cizinci stále přibývá. Češi vybírají na Východě, Češky na Západě

  • 661
Na každé deváté české svatbě se mluví cizí řečí. Podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu bylo loni uzavřeno skoro pět tisíc smíšených manželství. Zatímco Češi se žení takřka výhradně se slovanskými ženami, Češky si partnery vybírají častěji v západních zemích.

Zatímco v letech 2010 až 2013 bylo smíšených sňatků jen něco přes čtyři tisíce, předloni číslo vyletělo a poslední dva roky se drží kolem pěti tisíc.

Čísla zvedají hlavně tuzemské ženy, které si berou zahraniční ženichy mnohem častěji, než zdejší muži cizí nevěsty. Loni byl poměr 3 016 ku 1 802. „Ženy mají větší výběr, neboť cizinců mířících do Česka za prací je víc než cizinek,“ vysvětluje socioložka Jiřina Šiklová.

U mužů i žen vedou Slováci a Slovenky. Česko-slovenské svatby tvoří celou třetinu smíšených manželství. Třeba v roce 2014 si čeští muži vzali 830 Slovenek, Češky se provdaly za 717 Slováků. „Slováky nepovažujeme za cizince,“ podotýká Šiklová.

Na dalších místech pomyslné tabulky se však sympatie Čechů a Češek liší. Zatímco muži preferují slovanské typy a žení se s Ukrajinkami, Ruskami a Polkami, ženy se vdávají za Němce, Brity a Američany.

„Ekonomické hledisko,“ vysvětluje socioložka Šiklová, čím si mohou cizinci získat přízeň českých žen. „Provdat se do ciziny byl za bývalého režimu jeden z mála způsobů, jak se vymanit z marasmu. To u nás stále přežívá,“ míní Šiklová.

Protože počet ryze českých svateb v posledních letech stagnuje - je jich kolem 45 tisíc, podíl smíšených se zvedá. Činí zhruba jedenáct procent. A podle Šiklové se bude zvedat dál, neboť bude z čeho vybírat. „Národy se míchají a počet cizinců se bude dál zvyšovat,“ předpovídá Šiklová. Už nyní žije v Česku nejvíc cizinců v novodobé historii. Rekordní čísla hlásí školy i porodnice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video