Velkou korupční kauzu v Česku bedlivě sledují i ve slovenském parlamentu.

Velkou korupční kauzu v Česku bedlivě sledují i ve slovenském parlamentu. | foto: AP

Nechápu, za co jsou čeští poslanci stíháni, diví se slovenský politik

  • 25
Zatímco Němci píšou o Česku jako o "banánové republice", Slovensko má pro českou aféru daleko větší pochopení. Bývalý ministr slovenské vlády Zsolt Simon prohlásil, že nechápe, za co jsou tři čeští poslanci vlastně stíháni. Slovenský premiér Robert Fico zase nepřímo odsoudil rozsah policejní akce.

Stíhaným českým exposlancům i premiérovi Petru Nečasovi se dostalo zastání na Slovensku. "Je součástí politické dohody, pokud poslanec sám odejde z parlamentu a nepoloží pro zákon dobrou vládu. Však za zákon nehlasoval, nešel proti svému svědomí," říká místopředseda Mostu-Híd a bývalý dvojnásobný ministr zemědělství Zsolt Simon.

Na otázku deníku Sme, zda je v pořádku, když za odchod dostane post ve státní firmě, odpověděl:  "Co je na tom protizákonného? Šel dělat za poloviční plat." Simon, jeden z velmi výrazných politiků na Slovensku, je v současnosti místopředsedou opoziční strany Most-Híd a poslancem Slovenské národní rady.

Rozsah policejní akce z minulého čtvrtka odsoudil před několika dny i premiér Robert Fico. "Všichni jsme čekali podstatně větší případ, vzhledem na formu zásahu. Netvařme se, že to je něco, co tu ještě nebylo," uvedl Fico.

Podle něj se věci, že "někdo dal pokyn k odposlouchávání, někdo dostal nějaké výhody za to, že odešel z parlamentu, aby umožnil přijetí reformních balíků" dají řešit i jiným způsobem než "masivní aktivitou policistů v kuklách".

"Buď ještě něco přijde na české politické scéně, bude pokračování tohoto zásahu, nebo se stane předmětem velkých diskusí, zda je potřebné dělat takovou formu zásahu při takovýchto výsledcích," citoval Fica slovenský server Hnonline.sk.

Radičová: Takový postup byl nepřijatelný

Expremiér Mikuláš Dzurinda však uvedl, že podobné výhody jsou především problém morální. "Z etického a morálního pohledu, tedy z pohledu politického, je pro mě podmiňování hlasování příslibem funkce nebo nějakých jiných osobních benefitů nepřijatelné," uvedl dvojnásobný předseda vlády. Přitom právě kolem jeho druhé vlády byla určitá podezření z "kupování poslanců", ale nikdy se je nepodařilo prokázat. 

Jednoznačné odsouzení postupu, který Nečas v případě tří obviněných poslanců zvolil, zaznělo jen ze strany bývalé premiérky Ivety Radičové. "Takový postup je nepřijatelný," uvedla Radičová. Také šéf Křesťansko demokratického hnutí  Ján Figeľ pro Sme uvedl, že rozhodnutí politika vzdát se mandátu "nesmí být podmiňováno protislužbou, ať už příslibem přijetí jiné funkce, nebo dokonce peněz."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video