Česko slaví Mistra Jana Husa

  • 46
Církev československá husitská i čeští evangelíci a další protestanti si v úterý 6. července připomínají památku Mistra Jana Husa. Od jeho upálení uplynulo 589 let. Svátek upozorňuje na významné historické kořeny českého národa spojené s křesťanstvím. V Husově případě jde o počátek reformace.

Mnozí lidé jsou však hlavně rádi, že mají na začátku prázdnin o dva dny volna více. Podle některých názorů už je však v Česku památka Jana Husa, ale stejně tak Cyrila a Metoděje, většině lidem spíš lhostejná.

V pražské Betlémské kapli se tradičně uskuteční bohoslužba. Místo je spojeno s působením Jana Husa, kazatele, rektora univerzity a církevního reformátora. Hus byl při kostnickém církevním koncilu roku 1415 shledán podle tehdejších představ
kacířem, ale své názory neodvolal.

V Husově rodišti v Husinci na Prachaticku se každý rok k tomuto svátku konají církevní setkání i občanské akce za účasti zástupců státu, města či regionu.

Dalším místem, kde se lidé v tento den scházejí, je Kozí Hrádek na Táborsku. Tam Hus kázal, když nesměl působit v Praze.  Současní protestanti vyzdvihují na jeho odkazu jako živé mementy stálý zřetel k autoritě Písma, svobodu svědomí, ochotu držet se pravdy, nedogmatickou otevřenost a životní opravdovost.

Katolická církev se v kauze Jana Husa již přiklonila k postoji směřujícímu k uzavření "duchovních jizev" minulosti,  k vyhojení historické paměti církví a nalezení pozitivnějšího vztahu k jeho odkazu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video