Ilustrační snímek zachycuje záchranáře na cvičení dekontaminace lidí zasažených radiací při simulované nehodě v Jaderné elektrárně Temelín.

Ilustrační snímek zachycuje záchranáře na cvičení dekontaminace lidí zasažených radiací při simulované nehodě v Jaderné elektrárně Temelín. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Česko je v jaderné bezpečnosti třetí nejlepší, Rakousko až páté

  • 219
Americká nevládní organizace Iniciativa za omezení jaderné hrozby zveřejnila první žebříček států sestavený podle bezpečnosti zajištění jaderného materiálu. Do seznamu 176 hodnocených byly zařazeny země disponující jadernými zbraněmi i ty, které mají jaderný materiál k mírovým účelům. Česko je třetí.

Nejbezpečněji je jaderný materiál zajištěn v Austrálii, na druhém místě následuje Maďarsko. Po České republice je čtvrté Švýcarsko a páté Rakousko. Spojené státy se s Belgií dělí o 13. místo, třeba Rusko je 24. Na chvostu se pak umístila Severní Korea, před ní skončil Pákistán, Írán, Vietnam či Indie.

Žebříček

1. Austrálie  94 bodů
2. Maďarsko   89 bodů
3. Česko      87 bodů
4. Švýcarsko  86 bodů
5. Rakousko   85 bodů
6. Nizozemsko  84 bodů
7. Švédsko     83 bodů
8. Polsko      82 bodů
9. Norsko      81 bodů
10. Kanada     79 bodů
10. Německo    79 bodů
10. Velká Británie 79 bodů
13. Belgie     78 bodů
13. USA        78 bodů
15. Ukrajina   76 bodů
...
28. Indie      49 bodů
29. Vietnam   48 bodů
30. Írán        46 bodů
31. Pákistán  41 bodů
32. KLDR      37 bodů

Zdroj: www.ntiindex.org

Všechny tyto země spadají do skupiny dvaatřiceti států, které vlastní alespoň jeden kilogram materiálu použitelného pro výrobu nukleárních zbraní, přiblížila agentura AFP. Další skupinu pak tvoří národy, které takový materiál nemají, mezi ně například patří Slovensko, jež ve své skupině skončilo deváté.

Česko mělo vysoce obohacené palivo v Řeži

"Podle našeho názoru je naše pozice oprávněná, obecně bych však nestanovoval pořadí, ale jistě bych nás zařadil mezi skupinu velmi vyspělých a zodpovědných zemí v tomto ohledu," řekl iDNES.cz Petr Brandejs ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost s tím, že žebříček je založen na vyhodnocení loňského dotazníku, na který odpovídaly jednotlivé země. A také na údajích organizací, jako je třeba Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA).

K zařazení Česka do skupiny zemí, které vlastní materiál použitelný pro výrobu nukleárních zbraní, uvedl: "Bylo to dáno tím, že ve výzkumném ústavu v Řeži bylo v době odpovědí na dotazy používáno palivo s vysokým obohacením. Toto palivo se už nepoužívá a bylo odvezeno do Ruska na základě mezinárodních dohod." 

Hodnotila se i míra korupce

Spolupředseda Iniciativy za omezení jaderné hrozby (NTI) a dlouholetý americký demokratický senátor Sam Nunn na tiskové konferenci při prezentaci zprávy prohlásil, že seznam je založen na velkém množství ukazatelů (celou zprávu s kompletním žebříčkem států si můžete v angličtině přečíst zde).

Důležitá je úroveň fyzického zabezpečení jaderného materiálu, jeho objem, množství objektů, kde je uchováván, politická stabilita dané země, ale i úroveň transparentnosti a míra korupce, píše ČTK.

ČR a obohacené palivo

Vysoce obohacené palivo se používalo ve výzkumném reaktoru v Řeži například při ozařování materiálů pro účely zkoumání jeho vlastností (aby se prověřila třeba životnost tlakových nádob reaktorů jaderných elektráren) a dále při výrobě radiofarmak. Ve výzkumných reaktorech bylo používáno palivo ruské výroby U235 s obohacením na 80 procent. Toto vysoce obohacené palivo bylo odvezeno do Ruska v roce 2007, od té doby se používá palivo s obohacením 36 procent. Letos Česko přejde dle mezinárodních dohod na palivo s 20procentním obohacením.

Zdroj: Ústav pro jadernou bezpečnost

Česká republika se dostala do skupiny devíti států, které jsou hodnoceny nejlépe a z možných 100 bodů jich získaly alespoň 80. První Austrálie dostala 94 bodů, Maďarsko 89 a Česko 87. Body Česko ztrácí na zajištění fyzické bezpečnosti jaderného materiálu při přepravě a na míře korupce. Pětice nejhůře hodnocených zemí nedosáhla ani na padesát bodů ze sta.

Až příliš mnoho jaderného materiálu

"Není to o gratulacích některým zemím a kárání dalších. Upozorňujeme na univerzální zodpovědnost všech států k zabezpečení světově nejnebezpečnějších materiálů," řekl Nunn, který se jaderné bezpečnosti věnuje už dlouhá léta.

Upozornil zároveň na to, že ve světě existuje bohatá zásoba jaderného materiálu použitelného pro výrobu nukleárních zbraní a také množství teroristů, kteří po nich prahnou. "Víme, že aby se dostali k potřebnému materiálu, teroristé půjdou tam, kde je pro ně materiál nejpřístupnější. Globální jaderná bezpečnost je jenom tak silná, jak je nejslabší článek řetězce," dodal. Ve zprávě kromě jiného vyzval, aby už státy nezvyšovaly množství materiálu použitelného pro výrobu jaderných zbraní.

KLDR otestovala v minulých letech v podzemí dvě jaderné zbraně a zatím se nedaří nastartovat znovu takzvaná šestistranná jednání o bezjaderném Korejském poloostrově, která zamrzla v roce 2009. Pchjongjang tvrdí, že jeho jaderný program je zaměřen na mírové účely, dle USA a Jižní Koreje tomu tak není a země má prý dost materiálu na výrobu šesti až osmi jaderných zbraní.

Oproti tomu Austrálie nemá jaderné zbraně a podporuje jaderné odzbrojení. Má ovšem bezpečnostní dohodu se Spojenými státy a vládne největšími světovými zásobami uranu, podotkla AFP.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video