Korupce. Ilustrační foto

Korupce. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Česko si v žebříčku korupce polepšilo o pět míst

  • 30
Korupce v Česku od loňska klesla. Alespoň tak to vnímají jeho obyvatelé. V žebříčku Transparency International se Česká republika zlepšila o pět míst, s Itálií je 41. Problémové jsou zejména veřejné zakázky.

Index vnímání korupce CPI, který Transparency International zveřejnila, zahrnuje 180 zemí světa. Česká republika na žebříčku od jedné do deseti dostala 5,2 bodu. Nejméně korupce je v Dánsku, které obdrželo 9,4 bodu.

Vnímání korupce se tak v Česku po několikaletém výrazném zhoršování dostalo na úroveň roku 1997. "Pokles (v žebříčku) byl způsoben zejména neodpovědným přístupem k přechodu na tržní hospodářství, politickou opoziční smlouvou, zanedbaným rozvojem institucí a ignorováním reformy veřejné správy," řekla ředitelka české pobočky Transparency International Adriana Krnáčová. - více zde  

"Dnes se nám negativní trend podařilo zvrátit a vracíme se do roku nula. Je to ideální příležitost přistoupit k dalším nutným reformám, které budou korupci dále omezovat,“ dodala Krnáčová.

Podle Transparency International k pozitivnímu trendu přispělo zkvalitnění fungování některých klíčových institucí nebo vstup do Evropské unie. "Přesto není zdaleka vyhráno a korupční prostředí v mnoha oblastech stále přetrvává," varuje ve své zprávě organizace.

V Česku se za uplynulý rok odehrálo několik korupčních kauz. Asi nejsledovanější byl případ vicepremiéra Jiřího Čunka, který měl vzít půlmilionový úplatek. - více zde 

Tím, že Česká republika skončila na 41. místě, předběhla v žebříčku například Jižní Koreu, Slovensko, Litvu či Lotyšsko. Největší korupce je v Somálsku, které dostalo pouhých 1,4 bodu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video