Debata studentů s politiky o korupci, budova Akademie věd v Praze (10. října

Debata studentů s politiky o korupci, budova Akademie věd v Praze (10. října 2011) | foto: Petr Topič, MAFRA

Česko si v mezinárodním žebříčku vnímání korupce potřetí pohoršilo

  • 149
Podle žebříčku organizace Transparency International se v ČR opět zhoršilo vnímání korupce, a to třetí rok po sobě. Naše země klesla z loňského 53. místa na 57. příčku. Prioritami pro stát by měla podle organizace být změna financování politických stran a nezávislost justice.

Nejhorší zprávou je podle šéfa TI Davida Ondráčky fakt, že se v posledních třech letech ČR na žebříčku stále propadá. Vláda Petra Nečase si přitom vytkla boj s korupcí za jeden z hlavních cílů svého působení.

V rámci Evropské unie i celé Evropy patří Česko se Slovenskem k nejhorším zemím vůbec, za nimi je fakticky už jen Itálie a balkánské státy. Ve světovém měřítku je Česko ve skupině států jako Seychely, Omán, Jordánsko nebo Namibie. (celý žebříček najdete zde)

Jak se boduje?

Žebříček je sestavován na základě výsledků průzkumů o 17 bodech, v nichž 13 nezávislých institucí hodnotí schopnost vládních úřadů potlačovat a postihovat korupci, účinnost protikorupčních opatření a také rozsah korupce v různých institucích a oblastech veřejné správy.

Česká vláda by se prý měla zaměřit na zprůhlednění financování politických stran, přijetí pravidel pro práci úředníků, nezávislost justice a na zajištění vyšší specializace státních zastupitelství.

Potřeba je také mnohem efektivnější kontrola a koordinace čerpání evropských fondů i dohled nad hospodařením společností, které ovládá stát a obce.

Podle Ondráčky je potřeba diskuse nad další podobou čerpání evropských fondů. Nynější systém se 24 operačními programy je podle něj "naprosto zběsilý" a lze čekat další zatčení kvůli manipulacím například na úrovni vedení jednotlivých regionálních programů.

Pod mnohem větší a přísnější dohled je také podle TI potřeba dostat státem ovládané firmy jako jsou ČEZ, České dráhy či Lesy ČR, ale například i městské dopravní podniky.

Česko trvale padá ke dnu

Česko se v žebříčku hodnocení míry korupce v posledních letech propadá, i když se počet zahrnutých států postupně rozšiřuje. Loni mezi 178 hodnocenými zeměmi kleslo z předloňského 52. na 53. místo. Česko letos získalo hodnocení 4,4, zatímco loni to bylo 4,6, v roce 2009 4,9.

Index vnímání korupce (CPI) TI sestavuje od roku 1995, Česko se v něm poprvé objevilo o rok později, kdy s doposud nejlepším hodnocením 5,37 bodu (na stupnici 0 až 10, kde 10 znamená téměř bez korupce) skončilo na 25. místě z 54 hodnocených zemí. Od té doby korupce v zemi dle indexu rostla a Česko se propadlo až na 3,7 bodu v roce 2002 (52. až 56. místo ze 102 zemí).

Pozice země se od té doby v žebříčku dle CPI zlepšovala, nejlepší byla v letech 2007 a 2008, kdy ČR získala 5,2 bodu a mezi 180 státy světa figurovala na 41., resp. 45. místě. Stejné bodové ohodnocení získala ČR i v roce 1997.

Mezi nejméně zkorumpované země světa se letos podle TI znovu řadí Nový Zéland (9,5), Dánsko a Finsko (9,4). Nejnižšího hodnocení dosáhly v letošním žebříčku Severní Korea a Somálsko (1). Na prvních deseti místech jsou vesměs západoevropské země, mezi které se dostaly ještě Singapur, Austrálie a Kanada. Německo a Japonsko se dělí o 14. místo, USA jsou 24., Francie 25.

Slovensko se nyní dělí o 66. místo s Chorvatskem a Černou Horou. Zaostává za zeměmi jako Kuba, Turecko, Gruzie a Jihoafrická republika.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video