Svatba bhútánského krále Jigme Khesar Namgyel Wangčhunga s Jetsun Pemou  (13....

Svatba bhútánského krále Jigme Khesar Namgyel Wangčhunga s Jetsun Pemou (13. října 2011) | foto: AP

Česko si namluvilo poslední asijskou zemi, pitoreskní Bhútán

  • 104
Pohádkové království Bhútán na úpatí Himálaje bylo až dosud poslední asijskou zemí, se kterou Češi neměli navázané diplomatické styky, a to jsme si zemi namlouvali dlouhých 11 let. Teď se staneme jedinou zemí bývalého sovětského bloku, která takovou výsadu dostane.

Pitoreskní království, kterému se také přezdívá poslední himálajská Šangri-La, až do roku 1999 nemělo televizi ani internet a oficiální diplomatické styky dosud udržuje jen s 26 zeměmi světa, mezi nimiž není ani všech pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN.

V Evropě udržuje izolované království oficiální styky jen s osmi zeměmi a velvyslanectví má pouze v Ženevě a Bruselu. Král teď rozhodl, že do elitního klubu přibude dalších deset zemí. Do Černínského paláce dorazil královský dopis, že se do skupiny šťastlivců může počítat i Česká republika.

O styky s Bhútánem usilujeme 11 let

O styky s Bhútánem, kam ročně vyrazí kolem pěti set českých turistů, usiluje česká diplomacie už od roku 2000, kdy vláda dala navázání styků zelenou. Od té doby se o vzájemných diplomatických stycích vyjednává.

Turisté v Bhútánu

Zahraniční turisté mohou do země cestovat pouze v předem nahlášené a organizované skupině s průvodcem. Individuální turistika není možná. Každý musí za den zaplatit nejméně 200 až 250 dolarů. V taxe je však i průvodce, auto a jídlo na celý den.

Před třemi lety do pohádkové země vyrazila orodovat tehdejší náměstkyně šéfa české diplomacie Helena Bambasová a o čilé kontakty s bhútánským velvyslancem se snažil i český ambasador v Indii Miloslav Stašek. Diplomatické úsilí se nakonec vyplatilo.

Vzájemné vztahy formálně stvrdí mise obou států při OSN v New Yorku. "Vyměníme si nóty a podepíšeme dohodu o navázání diplomatických vztahů," přiblížil celý proces mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář s tím, že zemi bude mít akreditovanou náš velvyslanec v Dillí Miloslav Stašek.

A co nám mohou vztahy se vzdálenou zemí sevřenou mezi Indii a Čínu přinést? "Naším hlavním motorem je fakt, že je Bhútán zajímavá turistická destinace a cestuje tam stále více turistů z České republiky," řekl iDNES.cz Stašek.

Pobočku v Bhútánu by chtěla i škodovka

Do budoucna by ale měly mít vzájemné vztahy daleko větší záběr. "Například Škoda Auto má zájem o zřízení pobočky v Bhútánu. To jsou momenty, kdy tam zastoupení potřebujeme," líčil český ambasador a podotkl, že se velvyslanectví bude snažit v zemi najít vhodného honorárního konzula.

Navázání styků podle něj umožní přímou vazbu na členy vlády, královskou rodinu i samotného krále a usnadní případné řešení problémů českých turistů. Naopak Čechy dostane v budoucnu na starost bhútánské zastoupení v Ženevě nebo Bruselu.

Bez zajímavosti není ani skutečnost, že si Bhútán vybral právě nás. Podle velvyslance mohl sehrát roli i fakt, že Bhútán sleduje situaci v regionu a dovtípil se, že ze středoevropských států máme nejrozvinutější vztahy s Indií, Nepálem, Šrí Lankou nebo Bangladéšem.

Bhútán leží v sevření Indie a Číny

Bhútán leží v sevření Indie a Číny


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video