Česko šetří na dětech víc než jeho sousedi

  • 56
Český kojenec si může při pohledu na výhody, kterým se těší jeho vrstevníci v zemích Evropské unie, leda smutně povzdechnout. Skutečnost, že Česko na dětech a rodičích skrblí v mnoha směrech víc než jeho sousedé, vyplývá z čerstvě dokončené zprávy o stavu české rodiny.

Tu sepsalo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Škromachovi úředníci zjišťovali, kde má vláda v podpoře rodin s dětmi největší slabiny. A na základě jejich závěrů by měl nový kabinet v příštích dvou letech zjednat nápravu tak, aby lidé na své rozhodnutí pořídit si děti přestali doplácet.

Ministry zjevně čeká spousta práce. Z pohledu rodin s dětmi je totiž zpráva tristní čtení: z peněz, které měly pomoci mladým lidem s dětmi například při shánění bydlení, mají mnohem víc lidé svobodní.

Muži a ženy "se závazky" na výhodné úvěry se svým příjmem mnohdy vůbec nedosáhnou. A co víc: stát jim ještě občas hodí další klacek pod nohy. Tak třeba lidé do 36 let mohou požádat o úvěr na výstavbu bytu ze Státního fondu pro rozvoj bydlení.

"Potíž je v tom, že když o půjčku požádají manželé, musí být oběma méně než 36 let. Ale když o úvěr žádá svobodný člověk, může klidně žít s padesátníkem. Stačí když věkovou hranici splňuje sám," vysvětluje Vojtěch Belling z ministerstva práce a sociálních věcí.

Rodiny slibům nevěří
Nebo jiný příklad: českým dětem sice stát nechává doma jejich matky celé čtyři roky  po narození (s výjimkou skandinávských zemí je v Česku nejdelší mateřská dovolená v Evropě), jenže jim zároveň platí úplně nejnižší příspěvek ze všech.

Takže se životní úroveň rodin po narození dítěte hluboko propadá. "Kdo to nezažil, ten si to neuvědomí. Narodí se vám dítě a najednou musíte obracet v dlani každou dvacetikorunu," říká Leona Valterová z jihomoravských Boskovic.

Zkušenosti s tím, jak vypadá pomoc českého státu rodinám, má čerstvé: zrovna se po mateřské vrátila do práce a o dalším dítěti na nějaký čas radši ani neuvažuje. "Chápu, že když se člověk rozhodne pro děti, životní úroveň se mu sníží, ale tady jsme na tom tak, že matky v obchodě musí přemýšlet, jestli jim, když koupí tenhle jogurt, zbude ještě na rohlík. A to mi připadá otřesné," míní Valterová.

Slibům politiků, že rodinám začnou více pomáhat, moc nevěří. Dobře si pamatuje, že už předchozí kabinet Vladimíra Špidly sliboval zvýšit rodičovský příspěvek na třetinu průměrné mzdy - tedy zhruba na pět tisíc měsíčně. Jenže ze slíbeného "přídavku" nakonec byla jen tisícovka.

Nová vláda se dušuje, že bude všechno jinak. A právě zpráva o stavu rodiny, kterou ministerstvo práce oficiálně zveřejní až dnes, má být důkazem, že to tentokrát ministři myslí vážně. Škromachovi úředníci stav českých rodin prověřili od základů a ve svých závěrech neopominuli opravdu vůbec nic.

Zaznamenali například, že "domácnosti s dětmi mají přibližně dvakrát více členů než ty bezdětné", stejně jako to, že "otázka bydlení je sice důležitým faktorem při rozhodování o založení rodiny, ale samostatné bydlení k založení rodiny nevede automaticky".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video