Předseda sněmovny Jan Hmáček jednal se súdánským ministrem zahraničí Alim...

Předseda sněmovny Jan Hmáček jednal se súdánským ministrem zahraničí Alim Ahmedem Kartim o případu těhotné křesťanky, která byla v Súdánu odsouzená k trestu smrti (22. května 2014). | foto: Poslanecká sněmovna ČR

Česko žádá Súdán, aby zrušil trest smrti pro těhotnou křesťanku

  • 72
Česká republika vyzvala Súdán, aby zrušil trest smrti pro těhotnou křesťanku Meriam Yehya Ibrahimovou. Súdánský ministr zahraničí ve čtvrtek v Praze přislíbil, že jeho vláda učiní vše pro to, aby žena nebyla oběšena. S verdiktem soudu nesouhlasí ani muslimové žijící v Česku.

Premiér Bohuslav Sobotka řekl ČTK, že požádal ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, "aby jasně tlumočil názor České republiky na nepřijatelnost takového postupu tamní justice". Žena byla odsouzena kvůli svému náboženskému vyznání.

Zaorálek na čtvrtečním jednání v Černínském paláci řekl svému súdánskému protějšku Alimu Ahmedu Kartimu, že je případem otřesen. "Súdán by měl dodržovat své mezinárodněprávní závazky a příslušné orgány by měly zbavit ženu všech obvinění," uvedl Zaorálek.

Súdánského ministra přijal i předseda sněmovny Jan Hamáček. Karti podle tiskového prohlášení dolní komory parlamentu na jednání přislíbil, že jeho vláda učiní všechny kroky k tomu, aby nebyl rozsudek vykonán.

Sedmadvacetiletá Meriam Yehya Ibrahimová, která je v osmém měsíci těhotenství, byla podle Amnesty International zadržena a obviněna z cizoložství v srpnu 2013, letos v únoru pak i z odpadlictví od víry. Soud v Chartúmu ji 15. května odsoudil ke 100 ranám biče a trestu smrti oběšením.

Muslimové v ČR požadují spravedlivé posouzení případu

K případu se vyjádřili i čeští muslimové, které k tomu tento týden vyzval duchovní a religionista Tomáš Halík (více o jeho dopisu čtěte zde).

"Budeme požadovat spravedlivé posouzení případu, který vrhá zlé světlo na spravedlivé islámské zákonodárství, které je neprávem obviňováno z nelidskosti. Stojíme a budeme stát na straně pravdy a spravedlnosti," odpověděli stoupenci islámu Halíkovi. Jejich dopis zveřejnila Česká biskupská konference.

Čeští muslimové upozornili, že těhotnou ženu její rodina vychovala jako křesťanku a muslimkou nikdy nebyla. "Její otec, ač muslim, se její výchovy nikdy neúčastnil a k islámu ji nevedl. Proto nemůže být shledána vinou z odpadlictví a z nelegálního sňatku s nemuslimským mužem. Sňatek křesťanky s křesťanem a její právo dál vyznávat svou víru je šaríou garantováno jako nezcizitelné," píše se v dopise.

Rozsudek v zemi, která se řídí tradičním islámským právem šaría, vyvolal vlnu kritiky ze západních zemí i humanitárních organizací. Petici Amnesty International zatím podepsalo zhruba 7 800 lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video