Česko se připojí k desetiletí Romů

  • 240
Romové jsou ve všech zemích střední a východní Evropy diskriminováni, odstrkováni a patří k nejchudším skupinám společnosti. Toto konstatování zaznělo v Budapešti na mezinárodní konferenci o postavení Romů. Měl by ho zlepšit mezinárodní projekt Desetiletí integrace Romů. Zapojí se do něj i Česko.

V zemích střední a východní Evropy žije podle odhadů až devět milionů Romů. Jejich postavení ve společnosti má změnit projekt Desetiletí integrace Romů. Uskuteční se v letech 2005 až 2015 z iniciativy nadace amerického filantropa Györgye Sorose.

Na budapešťské konferenci, které se účastní premiéři nebo místopředsedové vlád Bulharska, Česka, Chorvatska, Maďarska, Makedonie, Rumunska, Slovenska, Srbska a Černé Hory, bude schválena základní koncepce projektu.

Se Sorosem jednal v Budapešti místopředseda české vlády Petr Mareš. Uvedl, že chtěl především získat podrobnější informace o programu. "Konkrétní projekty pro každou zemi by měly být vypracovány v příštím roce," uvedl Mareš.

"Určitě se toho chceme zúčastnit. Koneckonců, nic jiného nám ani nezbývá, protože romská problematika se týká i nás" poznamenal Mareš. Podle jeho názoru by Česko mohlo řešit i takové aspekty romské problematiky, na které nemá dost peněz.

Projekt podpořil také prezident Světové banky James Wolfenson. Banka založí nadaci na podporu romského vzdělávání. Účastníci konference se dohodli, že požádají o podporu také Evropskou unii. Část nákladů nicméně ponesou samy státy.

Místopředseda vlády uvedl, že Česko má vypracovanou vlastní koncepci integrace Romů, na níž spolupracoval hlavně se Slovenskem. Konference v Budapešti má odstartovat širší spolupráci s ostatními zeměmi směrem na Balkán, dodal Mareš.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video