Česko se pobije s unií o peníze

  • 80
V Kodani se rozjel historický summit Evropské unie, která se mezi sebe chystá pozvat deset nových zemí. Předpokládaným datem vstupu je 1. květen 2004. EU v noci schválila návrh finančních podmínek pro nové země. Někteří kandidáti s nimi však nesouhlasí a chtějí pro sebe vyjednat víc. Do boje o vylepšení svého rozpočtu jde také česká delegace.

"Kapitola rozpočet bude klíčová, kompenzace budou jedním z absolutních cílů. Pár otázek v zemědělství snese označení prioritní," popsal český vyjednávač pro vstup do unie Pavel Telička nástin pátečních jednání české delegace v Kodani.

Vyjednávače čeká den plný tvrdého jednání. Je možné, že rozhovory potrvají do soboty nebo i déle. Tomu ostatně většina delegací přizpůsobovala i své hotelové rezervace.

Českou republiku při jednáních v Kodani zastupují kromě Teličky předseda vlády Vladimír Špidla, ministři zahraničí, financí a zemědělství Cyril Svoboda, Bohuslav Sobotka a Jaroslav Palas.

Šéfové delegací kandidátských zemí se setkají až večer. Celý den však musejí být v pohotovosti. Od rána budou jednat týmy vyjednávačů a každý premiér vstoupí do hry, bude-li třeba se vyjádřit k případné nové nabídce Evropské unie.

V případě Česka jde kromě peněz a zemědělství ještě o kapitolu doprava. Šéf diplomacie Cyril Svoboda předpověděl, že Česko v Kodani na podmínky unie přistoupí. Znamenalo by to, že by čeští dopravci nemohli nejméně tři roky volně podnikat na vnitrostátním trhu ostatních členských zemí.

Telička však odmítl, že by o "odpískání" této kapitoly už bylo rozhodnuto. Rozhodne zřejmě ranní porada s premiérem Vladimírem Špidlou. "Tam, myslím, padne rozhodnutí, jak budeme postupovat v ostatních kapitolách včetně dopravy," podotkl Telička.

PŘEČTĚTE SI

Unie pozve Česko ke vstupu

Evropská unie schválila v noci návrhy podmínek pro ukončení vstupních rozhovorů s deseti kandidáty, mezi nimiž je osm postkomunistických a dvě středomořské země. Zazněl už i návrh termínu přijetí - 1. květen 2004.

"Budou základem pro konečné jednání. Pokusím se jednání uzavřít na základě mandátu, který mám od kolegů. Je to uspokojivý výsledek," řekl dánský premiér Anders Fogh Rasmussen.

Delegace v Kodani rokují v kongresovém Bella Center, srdci summitu. Ještě před začátkem pátečního jednání přijme dánský premiér Anders Fogh Rasmussen, jehož země předsedá Evropské unii, polského premiéra Leszka Millera. Polsko se totiž rozhodlo nastolit tvrdou vyjednávací linii.

Poté, co Rasmussem vyslechne i vyjednávače dalších kandidátů, bude summit pokračovat setkáním hlav států s předsedou Evropského parlamentu Patem Coxem.

Další náplní dopoledních sezení pak zřejmě budou řetězové rozhovory s kandidáty a řada bilaterálních setkání. Na programu jsou i některé dílčí věci a zahraničněpolitické rezoluce.

Ani další agenda summitu není snadnější: vyřešení kyperské otázky a způsob vstupu ostrova, rozděleného od roku 1974 na tureckou a řeckou část, která jedině vede rozhovory o přistoupení.

Summit už rozhodl o postupu další integrace Turecka. V prosinci 2004 vyhodnotí, zda plní politické podmínky členství, a potom s ním popřípadě "co nejdříve" zahájí přístupová jednání. - více v článku Turecko dostalo od unie šanci

Rozhodnutí unie rozšířit se na východ a do Středomoří by měla korunovat slavnostní večeře u dánské královny Margrethe II. na zámku Christianborg. Zúčastní se jí, stejně jako hromadného summitového fotografování, i Václav Havel.

Českého prezidenta pozval jako zvláštního hosta dánský premiér. Výsadní postavení si vysloužil tím, že je nejdéle sloužícím evropským prezidentem. V zahraničí je také vnímán jako symbol demokratických změn ve východní Evropě a sjednocování starého kontinentu.

Muž krmí eury maketu krávy během demostrace v Kodani, která se konala na protest proti zemědělské politice Evropské unie před zahájením jejího summitu v dánské metropoli. (12. prosince 2002)


Video