Česko by podle Sobotky ohrozilo své postavení v EU

Česko by podle Sobotky ohrozilo své postavení v EU | foto: ČTK

Vláda odmítla žalobu proti kvótám. Nepotřebujeme hysterii, řekl Sobotka

  • 619
Česká republika se nepřipojí k žalobě Slovenska proti kvótám na přerozdělování uprchlíku. V sobotu o tom rozhodla vláda. Podle premiéra Bohuslava Sobotky by tak země poškodila svou pozici v Evropské unii. Česko nepotřebuje hysterii a podléhání strachu, uvedl také premiér s ohledem na bezpečnostní opatření země.

To, aby česká vláda žaĺobu proti kvótám zvážilo, v pátek navrhl vicepremiér Andrej Babiš. Vláda ale rozhodla, že zůstane u své původní pozice - žalobu nepodpoří.

„Vláda nadále zastává a bude zastávat stanovisko, že se Česká republika k žalobě nepřipojí,“ uvedl předseda vlády Sobotka. „Naopak, vidíme v tom rizika z hlediska destrukce pozice, kterou dnes máme v EU,“ doplnil. Podle premiéra by české vládě žaloba ztížila snahu zabránit zavedení trvalého mechanismu pro přerozdělování uprchlíků.

O přehodnocení původního vládního stanoviska mluvil v pátek ve Sněmovně Babiš. Podle něj kvóty nefungují a jsou nesmyslné. (více zde) To ještě týž den odmítli jak Sobotka, tak předseda třetí koaliční strany Pavel Bělobrádek. „Na vládě se to diskutovalo a většina ministrů vyslovila nesouhlas s tímto nápadem,“ dodal po jednání kabinetu Sobotka.

„Snažil jsem se, aby o té možnosti vláda aspoň diskutovala, abychom se pokusili udržet jednotný postoj Visegrádu, kdyby se k té žalobě přidalo i Maďarsko a Polsko, ale nebyla k tomu bohužel žádná vůle,“ řekl iDNES.cz šéf hnutí ANO Babiš.

Ministři vnitra států Evropské unie v září většinou hlasů schválili kvóty pro rozdělení uprchlíků, kteří dorazili do Evropy, mezi unijní země. Proti byly Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko, zatímco Finsko se zdrželo. Česko má na jejich základě přijmout několik tisíc uprchlíků.

I když se vláda proti kvótám dlouhodobě stavěla, rozhodla se, že proti nim nebude bojovat žalobou. Sobotka tehdy uvedl, že nechce žalobami dále stupňovat napětí v unii. Evropa se kvůli migrační krizi podle něho nesmí rozpadnout. Naopak prezident Miloš Zeman dříve uvedl, že by se k žalobě Slovenska připojil.

Proti terorismu bez hysterie, říká premiér

Česká republika nepotřebuje podle premiéra jakoukoliv hysterii, podléhání strachu a dělat kroky, které nemají racionální. Komentoval tak bezpečnostní opatření zavedená kvůli teroristickým útokům v Paříži. Podle Sobotky neexistují informace o hrozbě jakéhokoliv teroristického útoku nebo nebezpečí na území České republiky. Není tak důvod rušit tradiční akce a lidé by si neměli nechat zkazit vánoční svátky.

„Jsem velice rád, že dnes vládu jak ministr vnitra, tak ředitelé všech tří zpravodajských služeb a policejní prezident ujistili o tom, že nemáme žádné aktuální informace o hrozbě jakéhokoliv teroristického nebezpečí nebo útoku na území České republiky,“ konstatoval Sobotka. Zvýšená bezpečností opatření sice v Česku zůstávají v platnosti, je to však kvůli zhoršené situaci ve Francii či Belgii, nikoliv v tuzemsku.

„Byť nesmíme podcenit vůbec nic, tak to, co si myslím, že rozhodně nepotřebujeme, je jakákoliv hysterie, jakékoliv podléhání strachu tak, abychom dělali kroky, které nemají žádné racionální odůvodnění. Skutečně není žádný důvod, abychom v České republice v příštích týdnech rušili tradiční akce, které souvisejí s tím, že přichází Vánoce,“ řekl předseda vlády. Doplnil, že kdyby měla policie u konkrétní akce pochybnosti, bude samozřejmě kontaktovat příslušné organizátory.

Ministr vnitra Milan Chovanec uvedl, že Česko nemá žádné bezpečnostní problémy v souvislosti s migrací ani žádné navrátilce z bojů za Islámský stát. Podle něj u nás vrcholila migrační krize v letních měsících, v posledních týdnech policie zadržela 27, 14 a nakonec už jen deset běženců. Kapacita v detenčních zařízeních není naplněna ani z deseti procent.

V diskusi o bezpečnostních opatřeních bude 8. prosince pokračovat Bezpečnostní rada státu, která podle Sobotky probere i systémová opatření připravovaná ministerstvem vnitra a Bezpečnostní informační službou ke garantování bezpečnosti českých občanů.

Krizový štáb hlavního města v pondělí rozhodl o zrušení slavnostního rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí. Kvůli možnému ohrožení návštěvníků adventních trhů se proto strom nerozzářil v předem ohlášený čas, nýbrž se rozsvěcel a zhasínal každou hodinu (více zde). V Příbrami zase zrušili plánované vystoupení na náměstí T. G. Masaryka poté, co anonym nahlásil na místě bombu (čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue