Česko se chrání proti ptačí chřipce

  • 9
Ptačí chřipka sílí. Nákaza už zasáhla desítku zemí. Nejnověji byla potvrzena v Číně. Peking ale zdůrazňuje, že zatím neonemocněl žádný člověk. Ptačí chřipka už zasáhla i ekonomiku. Dovoz kuřat z Thajska zakázalo Japonsko i Evropská unie. Ani Česko nezůstalo stranou.

"Jelikož Evropská komise svým rozhodnutím ze 23. ledna zakázala z Thajska dovoz veškerých ptáků, drůbeže i masa, učinila Státní veterinární správa 26. ledna totéž," oznámil mluvčí českých veterinářů Josef Duben.

Později veterináři rozšířili zákaz i na další státy, ve kterých ptačí chřipka propukla.

Zákaz se do odvolání týká dovozu a tranzitu ptáků - exotických, okrasných i volně žijících, domácí drůbeže - vodní i hrabavé, příslušníků řádu běžců a dovozu tepelně neopracovaných živočišných produktů pocházejících z nich.

"Zákaz se vztahuje i na dovoz a tranzit násadových a konzumních vajec a drůbežího masa, pocházejícího ze zvířat poražených po 1. ledna 2004," doplnil Duben.

"Činíme tak i vzhledem k tomu, že Evropská unie z těchto států dovozy a tranzity nepovoluje," poznamenal k rozšíření opatření mluvčí veterinářů. 

Zákaz veterinářů se vztahuje na Thajsko, Jižní Koreu, Vietnam, Japonsko, Tchaj-wan, Kambodžu, Indonésii, Laos, Pákistán a Hong Kong.

Pokud by pohraniční veterinární kontrola zjistila dovoz nebo tranzit výše zmíněného zboží, místně příslušná krajská veterinární správa tento dovoz nebo tranzit nepovolí, upozornil mluvčí veterinářů.

Minulý týden ale Duben řekl, že Česko žádné drůbeží maso z Thajska nedováží. - více zde

Chřipka už zasáhla Čínu
Virus ptačí chřipky už byl potvrzen u mrtvých kachen na farmě v jižní části Číny a úřady ověřují případy podezření v dalších dvou provinciích. 

Postižená farma se nachází ve městě Ting-tang zhruba 100 kilometrů od hranic s Vietnamem, který je se šesti lidskými úmrtími na ptačí chřipku zemí nejhůře postiženou touto chorobou.

Oblast kolem zasažené farmy byla okamžitě izolována. V dosahu tří kilometrů bylo usmrceno na 14 tisíc ptáků a veškerá drůbež v okolí pěti kilometrů byla dána do karantény.

Nová Čína dále informovala o úhynech u chovatelů kuřat v centrální provincii Chu-pej a u chovatelů kachen v nedaleké provincii Chu-nan. V těchto případech však jde jen o podezření, že by mohlo jít o ptačí chřipku.

V Thajsku zemřel druhý chlapec
Šestiletý Thajec, u kterého lékaři v pondělí prokázali nákazu ptačí chřipkou, zemřel. V pondělí nákaze podlehl rovněž šestiletý chlapec a Thajsko se tak po Vietnamu se šesti mrtvými stalo druhou asijskou zemí, kde si ptačí chřipka vybrala lidskou daň. - více zde

V Thajsku bylo kromě toho registrováno deset dalších podezření na přenos viru ptačí chřipky na lidi. Jak oznámilo ministerstvo zdravotnictví, pět z podezřelých nositelů viru už zemřelo, zatím se však stále ještě čeká na výsledky testů, které odhalí příčinu úmrtí.
 
Thajce kvůli chřipce ovládl strach - drůbeží produkty končí v kanálu a málokdo si je objednává v restauracích, píše agentura AP.

Experti na výživu ale upozorňují, že tepelně dobře zpracované drůbeží potraviny riziko přenosu nákazy odstraňují. Drůbeží průmysl se bojí krachu. Prodejci vepřového masa využívají oslabení konkurence, dodává AP.

Nákaza už byla registrována v desítce zemí východní a jižní Asie. V neděli potvrdila přítomnost nákazy Indonésie, nemoc už se objevila na Tchaj-wanu, v Japonsku, Jižní Koreji a Kambodži. Nově pak potvrdilo rozšíření nákazy i laoské ministerstvo zemědělství a Čína.

Ptačí chřipka je podle Dubna nebezpečná pro ptáky, člověk onemocní výjimečně a výjimečně také může toto onemocnění končit jeho smrtí. Nakažení je možné zejména kontaktem s nemocným zvířetem. Přenos z člověka na člověka dosud nebyl prokázán.

DÁLE ČTĚTE:
Články iDNES o ptačí chřipce

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video