Česko-saské hlídky začaly s kontrolami

  • 3
Česká policejní hlídka kontroluje německého řidiče, který jel příliš rychle. Muž dělá, že nerozumí. Do hry však vstupuje německý policista. Přes vysílačku obratem zjišťuje totožnost kontrolovaného a situaci pomůže rychle vyřešit. Takový obrázek je od pondělí možné vidět jak na českém, tak na saském území.

V příhraničí totiž začaly sloužit společné česko-německé policejní hlídky.

"Zatím jsou hlídky pouze čtyři - dvě u nás a dvě na německém území, každá o třech lidech. Na české straně společně slouží dva Češi a jeden Němec, na německé je to naopak," uvedla v saském Neugersdorfu mluvčí severočeské cizinecké a pohraniční policie Eva Hauková. U nás bude týmu velet Čech, u sousedů pak německý policista.

Dvanáct policistů bude zatím střežit hranici ve Šluknovském výběžku. "Místní kraj jsme vybrali proto, že tudy proudí do Saska nejvíc nelegálních uprchlíků," vysvětlila Hauková další důvod pro zřízení společných hlídek. "V budoucnu se hlídky rozšíří na celou česko německou hranici," dodala.

Podle policejního prezidenta Jiřího Koláře bude do společné služby v příhraničí během několika měsíců nasazeno asi pět set policistů z Česka.

"Němečtí řidiči se k nám určitě budou chovat jinak, když uvidí, že máme kolegu z Německa. Ke svým policistům mají Němci mnohem větší respekt," myslí si Marcel Fučík, jeden z policistů, který je ve společné hlídce. S německým kolegou se zatím domlouvá v jeho mateřštině, Sas totiž strávil na kursu češtiny jen pět týdnů.

"Přeji si, aby existovala jediná skupina lidí, která bude tento den proklínat: převaděči a ti, kteří jim pomáhají," komentoval v Neugersdorfu zavedení společných hlídek ministr vnitra Stanislav Gross, který spolu se svým německým kolegou Ottou Schillym vyslal do terénu první muže.

Podle něj vzájemná spolupráce Čechů a Němců přinese při hlídání hranic větší efekt. "Síla a prostředky, které jsou na obou stranách hranice, se koncentrují a výrazně se zvýší efektivita," uvedl Gross.

"Může se stát, že česká strana potřebuje vrtulník a ten není okamžitě k dispozici. Tehdy mohou pomoci Němci," dodal.

Policisté z obou zemí mají už několik měsíců právo pronásledovat podezřelé i v pětikilometrovém pásmu ve vnitrozemí sousedního státu. Loni v říjnu toho poprvé využila německá strana, která na Rumbursku honila bandu zlodějů.

"Na německé straně byl vyloupen sklad cukrovinek a pachatelé utíkali k nám. Němci od nás dostali signál, že má k něčemu podobnému dojít, a počkali si ně. Pak je pronásledovali až k nám a zatkli jednoho Čecha. Jak ale případ v Německu dopadl, nevím," uvedl ředitel severočeské policie Jiří Vorálek.

V příhraničí začaly sloužit společné česko-německé policejní hlídky. Ministr vnitra Stanislav Gross spolu se svým německým kolegou Ottou Schillym vyslal do terénu první muže. (17. února 2003)

V příhraničí začaly sloužit společné česko-německé policejní hlídky. (17. února 2003)

,

Video