Na saském zámku Moritzburg začne v sobotu výstava Tři oříšky pro Popelku. (ilustrační snímek)

Na saském zámku Moritzburg začne v sobotu výstava Tři oříšky pro Popelku. (ilustrační snímek) | foto: © Filmové studio Barrandov / DEFA, iDNES.cz

Česko půjčilo Němcům Popelčiny šaty, pojištěné jsou na miliony

  • 22
Na saský zámek Moritzburg se v sobotu vrátí Popelka. Pohádka Tři oříšky pro Popelku se tu částečně natáčela a od soboty tam bude k vidění velká výstava. Z Česka už na zámek přivezli šaty Libuše Šafránkové i Pavla Trávníčka. Jsou přísně střežené a pojištěné na několik milionů.

Tváře umouněné od popela, ale kominík to není, klobouk s peřím, luk a kamizola, ale myslivec to není, šaty s vlečkou, stříbrem vyšívané, ale princezna to není, jasný pane... Odpověď na tuto hádanku zná asi úplně každý.

Všichni milovníci nejoblíbenější pohádky v Česku a Německu se mohou už v sobotu vrátit do zákulisí jednoho z největších vánočních hitů - pohádky Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka.

Na zámku Moritzburg, kde se koprodukční příběh studií Barrandov a Defa natáčel na přelomu let 1972 a 1973, začíná výstava o kultovní pohádce a sály zámku se až do 26. února příštího roku proměnily v pohádkovou kulisu.

První výstavu na ploše 400 metrů čtverečních o Popelce na přelomu let 2009 a 2010 vidělo neuvěřitelných 150 tisíc návštěvníků. Ve srovnání s tou, která začne v sobotu, šlo o "minipřehlídku". Letos už filmový příběh obsadil dva tisíce metrů čtverečních a kromě míst z natáčení i některé slavnostní sály ve čtyřech podlažích. Tým v Moritzburgu ji připravoval od loňského roku a stála zhruba 750 tisíc euro.

K vidění jsou věci obrovské hodnoty

"Jsme rádi, že jsme díky vstřícnosti barrandovských studií získali originální kostýmy, filmové sekvence, původní kresby," říká ředitel saských Státních zámků, hradů a zahrad Christian Striefler.

Celou výstavou bude děti provázet Popelčina kamarádka - sova Rozárka a jedna celá věž zámku je věnována speciálně pro rodiny s dětmi. Každý víkend zde uvidí divadlo, loutkové pohádky, čtení pohádek.

Každý den od začátku prosince se v 16 hodin na fasádě zámku otevře jedno okno "vánočního kalendáře". To poslední se 24. prosince otevře už v 10 hodin.

Výstava Tři oříšky pro Popelku

Výstava je otevřena od úterý do neděle od 10 do 17 hodin, vstupné je 7 a 3,50 eur. Více informací najdete na webové stránce.

Do původního místa natáčení se tak vrací 43 originálních kostýmů Theodora Pištěka, které se dochovaly v majetku Barrandov Studia. Unikátní sbírku, která je od roku 2005 součástí kulturního dědictví České republiky a jejíž hodnota je nevyčíslitelná, tu návštěvníci uvidí poprvé.

"Představíme takové vzácnosti, jako je třeba lovecký kostým prince Pavla Trávníčka, populární červánkové šaty Libuše Šafránkové či neodmyslitelný Popelčin střevíček," říká ředitelka barrandovského fundusu Věra Krátká.

Kostýmy jsou pojištěné na 14 milionů

Kostýmy do Moritzburgu (asi 15 kilometrů od Drážďan) za přísných bezpečnostních opatření zaměstnanci barrandovských studií přivezli 27. října. Na jejich převoz bylo nutné speciální vývozní povolení. Pojištěné jsou na více než 14 milionů korun.

"Nejvzácnější z kostýmů jsou uložené ve skleněných vitrínách, které se otevřou až ve chvíli, kdy si pro ně opět přijedeme," popsala ředitelka fundusu. Který z kostýmů je nejdražší se nedá podle Krátké říci, překvapivě to nejsou svatební Popelčiny šaty.

"Toto hodnocení je subjektivní, ale pro většinu lidí jsou to červánkové šaty, ve kterých jde Popelka na ples, prochází vstupní chodbou a tančí s princem. Kostým z této scény je pro každého taková srdeční a nostalgická záležitost," sdělila Krátká.

Sehnat úplně všechny kostýmy z pohádky je nadlidský úkol a dílo náhody, protože dříve se kostýmy skladovaly podle historických období, někde šaty, jinde klobouky, kalhoty. Až v poslední době studio kostýmy z významných historických pohádek dává dohromady k sobě. Skladovat se musí na ramínkách, některé na krejčovských figurínách. "Ty se musí obvykle upravit a osekat, protože většina kostýmů je maličkých," dodala Krátká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video