Česko přijalo omezení EU pro pracovníky

Brusel - (Od zpravodaje MF DNES) Česko jako poslední kandidát uzavřelo kapitolu o volném pohybu osob. Vyjednávači neuspěli. Státy Evropské unie tak mohou uplatnit dvouleté přechodné období pro zaměstnávání pracovních sil z Česka. Mohou ho prodloužit na pět let a pak ještě o dva roky. "Dosáhli jsme určité hranice. Vláda rozhodla, abychom tuto kapitolu uzavřeli. Je to projev politického a vyjednávacího realismu," obhajoval český ústup hlavní vyjednavač Pavel Telička.

"Co bychom dosáhli tím, kdybychom tuto kapitolu nechali dále otevřenou? Myslím, že odpověď je jasná," dodal s tím, že řada zemí již tuto kapitolu uzavřela před Čechy a že unie jasně vymezila své stanovisko.

Praha si prosadila dvě změny
Česká strana souhlasila s uzavřením kapitoly o volném pohybu osob po dvou změnách. Unie vzala na vědomí prohlášení, že Praha by chtěla konzultace vždy, když některá země EU bude chtít otevřít svůj pracovní trh jen pro určitou profesi. Češi doufají, že se to dostane i do závěrečného dokumantu, který doprovodí vstupní dohodu.

Státy EU mohou uplatnit dvouleté přechodné období pro zaměstnávání pracovních sil z Česka. Mohou ho prodloužit na pět let a pak ještě o dva roky.

EU navíc souhlasila s tím, že omezení proti novým členům smí volně vyhlašovat nejen dnešní členové unie, ale i Češi po svém vstupu. Ti tak mohou udržovat bariéry třeba pro slovinské nebo lotyšské pracovníky tak dlouho, dokud bude některý současný člen unie bránit Čechům nebo občanům jakékoli jiné nové země v hledání práce u sebe. Praha se přitom nemusí ohlížet na to, že jiné země zrušily omezení vůči Česku.

Telička poukazoval na to, že Česká republika by mohla použít toto opatření třeba na ochranu severní Moravy před přílivem polských zájemců o práci. Je však téměř jisté, že právě v tomto případě ho nebude moci použít. Polsko totiž bude pravděpodobně poslední zemí, vůči níž padnou bariéry ze strany starých členů. K těm se mohla Česká republika připojit už podle původního návrhu EU. Až ale bariéry proti Polsku padnou – a proto, že by měly být poslední – nebude už Praha moci vyhlásit žádná omezení vůči nikomu. Jak čeští vyjednavači sami uznali, použití této klauzule je spíše teoretické.

Nové pravidlo však bude rozšířeno i na další uchazeče a tak může i Slovensko nebo Slovinsko použít totéž opatření proti Čechům. Telička ho přesto obhajoval s tím, že nemůžeme akceptovat, aby náš výběr určoval někdo jiný.

Podle původních ustanovení, která přijali například Maďaři nebo Slováci, mohly totiž nové země vyhlásit omezení jen proti té zemi, na kterou už nějaká omezení uvalil jeden z patnácti dnešních členů unie.

Tyto změny jsou pro Teličku krok správným směrem. Vyjednávač však připustil, že na postoji EU se nic nemění. To podle něj není pro uchazeče dobré.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video