Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Česko shání tisíce nových vojáků. Šanci mají i ti, kteří by dříve neprošli

  • 656
Česko potřebuje tisíce nových vojáků. Šanci díky tomu budou mít i ti, kteří by dříve dostali takzvanou modrou knížku, která ho povinnosti vojenské služby zprošťovala. Armáda tak reaguje na horší fyzickou i psychickou kondici zájemců. Noví rekruti však mohou vykonávat i nebojové pozice.

Před patnácti lety, kdy byla ještě povinná vojna, dostal zpravidla člověk i s drobnými zdravotními problémy od armády takzvanou modrou knížku. Díky ní nemusel narukovat a vojenskému drilu se vyhnul.

Ovšem nyní by se právě i tito lidé mohli stát profesionálními vojáky. Ministerstvo obrany připravilo zákon, který službu v armádě umožní i Čechům, kteří například hůře vidí, mají ploché nohy či trpí slabšími alergiemi.

Mimo jiné tak reaguje na fakt, že dnešní generace mladých Čechů jsou na tom fyzicky i zdravotně prokazatelně hůře než jejich předchůdci. Přitom armáda potřebuje do několika málo let nabrat minimálně osm tisíc vojáků.

„Nová vyhláška otevře dveře do armády či aktivních záloh i lidem ze specifických profesí s menším zdravotním omezením. Vojáci z bojových útvarů budou muset i nadále být v nejlepší zdravotní kondici,“ upozorňuje ministr Martin Stropnický (ANO).

Vojákem bude i ajťák s brýlemi

K armádě se po letech půstu, kdy nebyly peníze, hlásí tisíce lidí, ale až dvě pětiny z nich neprojdou hned na začátku ze zdravotních důvodů. Další nezvládnou fyzické či psychické testy a desítky jich pak odpadnou při výcviku.

Když to sečteme, tak hodně přes polovinu uchazečů je dnes armádě de facto k ničemu.

„Rozmazlená“ generace chce do armády. Nezvládá psychotesty ani dřinu

„Jakékoliv snížení tohoto poměru, speciálně v případě vybraných odborníků, bude úspěchem. Motivací ke změně vyhlášky je proto také umožnit službu v armádě i odborníkům se sníženou zdravotní způsobilostí,“ říká mluvčí resortu Jan Pejšek. Zároveň připomíná, že například právník nebo IT odborník nemusí mít na všech pozicích nutně prvotřídní kondici bojovníka. U vybraných profesí tak budou mít šanci na přijetí třeba i lidé s více dioptriemi nebo některou formou alergií. Obecně jim však nesmí být zdravotní omezení překážkou ve službě.

Armádě aktuálně nejvíce chybějí řidiči, technici, zdravotnický personál, kuchaři či právě IT odborníci. I ti dnes musí při náboru splnit stejné požadavky jako budoucí elitní voják. „Vyhláška je v meziresortním připomínkovém řízení a měla by začít platit od října,“ doplňuje Pejšek.

Lékaři přitom upozorňují, že takzvaných „rozmazlených generací“ Čechů, které nezvládnou ani základní cviky či běh, bude přibývat. Stačí pohled na základní školy, kde je již zhruba šestina školáků osvobozena od tělesné výchovy.

Spolu s Kanadou, která v zahraničí tradičně uplatňuje takzvanou soft power politiku, tedy prosazování svých cílů jinou než ozbrojenou cestou, má Česko po malinkém Lucembursku nejméně vojáků v přepočtu na ekonomicky aktivní obyvatele.

I to je důvod, proč musí posilovat - na bezmála sedmadvacet tisíc vojáků ve zbrani během nadcházejících pěti let. Tedy asi o pět tisíc více, než kolik má nyní. Počítat je však třeba s tím, že průměrně osm stovek profesionálů každý rok v armádě skončí. Takže armáda musí sehnat asi osm tisíc „nováčků“.

Letos třetinová „úmrtnost“

Zatím se plán daří plnit. Loni o profesionální službu v armádě projevilo zájem 12,5 tisíce lidí. Přijato bylo asi osmnáct set a početní stavy armády stouply o tisícovku. Od začátku letošního roku se pak armádě přihlásilo přes čtyři tisíce Čechů. Mezi nimi i více než sto žen.

„Ze zájemců odeslaných k lékařskému vyšetření bylo 29 procent zdravotně neschopno a 10 procent musí absolvovat ještě dodatečné vyšetření,“ potvrzuje však alarmující čísla mluvčí generálního štábu plukovník Jan Šulc. Letošním cílem je přijmout dva tisíce nových vojáků.

Náboroví důstojníci však musí počítat i s tím, že zájem o armádu bude zřejmě ochabovat. Do toho posilují všechny uniformované složky státu. Česká policie chce zvýšit stav zhruba o čtyři tisíce lidí, sbory městské policie po celé zemi o další stovky zdatných Čechů a posilovat chce třeba i celní správa či justiční stráž. Takovou situaci Česko ještě nezažilo.

Armáda však sází ještě na jednotky aktivních záloh a vedle toho nově i na vojenská cvičení civilistů. O službu v dobrovolnických jednotkách, které mají dnes 1 360 záložníků, projevilo od začátku roku zájem čtyři sta Čechů. O „vojnu v malém“ - tedy šestitýdenní dobrovolný výcvik - pak zhruba pět set civilistů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video