Zástupce náčelníka generálního štábu Aleš Opata, který velí všem operacím české

Zástupce náčelníka generálního štábu Aleš Opata, který velí všem operacím české armády. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Pošleme do Mali nejlepší vojáky, říká generál Opata z velení armády

  • 62
Chrudimští výsadkáři jsou už v plném tréninku na expedici do Mali, kde tamní armáda čelí islamistickým povstalcům. "Přípravy se příliš neliší od těch, které předcházely misím v Afghánistánu. Rozdílný je jen terén a klimatické podmínky, v nichž bychom měli působit," říká zástupce náčelníka generálního štábu Aleš Opata, který velí všem operacím české armády.

Pokud parlament schválí českou misi v Mali (vláda ji už odsouhlasila - pozn. red.), vsadíte na zkušené veterány - instruktory z Afghánistánu, Iráku či Balkánu, anebo dáte příležitost i méně ostříleným vojákům?
Pro začátek této operace jsme vybrali, stejně jako většina ostatních států, nejzkušenější instruktory z výsadkového praporu (43. výsadkový prapor v Chrudimi - pozn. red.).

A když mise parlamentem neprojde?
Výsadkáři, kteří jsou už v plné přípravě na Mali, zůstanou doma a již vyfasovaný materiál či zbraně vrátí do skladů. Nic zvláštního se nestane. Po dvaceti letech zkušeností ze zahraničních operací je pro nás příprava na Mali poměrně rutinní záležitostí. Trénujeme hlavně na to, co je pro pobyt v této zemi specifické: chlapi absolvují přednášky o tamním klimatu, geografii, o subsaharské oblasti. Zkušenosti jim předá i bývalý francouzský vojenský a letecký přidělenec v Praze, který v oblasti léta působil. Užitečné informace pro pobyt v Mali se určitě dozví rovněž od hygieniků a lékařů, aby zkrátka a dobře přesně věděli, s čím musejí v této zemi počítat. Třeba i s očkováním, než do Mali odjedou.

Proč do Mali posíláte právě výsadkáře?
Mali je velmi komplikovanou oblastí - ať již jde o podnebí či terén. Proto tam v prvním kole posíláme své nejlepší a nejzkušenější vojáky. A chrudimský výsadkový prapor patří k nejzkušenějším jednotkám, který se zúčastnil všech našich zahraničních operací. Ty složitější pak vždy rozjížděl.

Aleš Opata

Zástupce náčelníka generálního štábu Aleš Opata, který velí všem operacím české

Od roku 2010 působí jako zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky. Osmačtyřicetiletý generálmajor absolvoval vysokou vojenskou školu ve Vyškově a také v americké Virginii a prošel i královskou akademií v Londýně. V armádě slouží už 26 let, v devadesátých letech velel například operacím na území bývalé Jugoslávie.

Co budou vlastně výsadkáři-instruktoři v Africe dělat?
Budou cvičit vojáky do stupně pěší roty. Velitelem tréninkové mise je francouzský generál, který sídlí v hlavním městě Mali Bamaku. Velení této výcvikové mise po nás požaduje poměrně široké spektrum vojenských odborností pro výcvik pěchoty. Francouzské velení operace preferuje organickou jednotku se vším všudy a my pro začátek nabízíme třicet výsadkářů, mezi nimiž jsou instruktoři na všechny potřebné vojenské odbornosti. A nejenom na zmíněný základní výcvik pěchoty, ale i taktickou, spojovací, zdravotnickou či střeleckou - včetně té z minometu - přípravu. Nabízíme zkrátka takový výcvikový program, který pokryje kompletní přípravu nejmenších taktických, avšak pro Mali mimořádně důležitých jednotek. Součástí námi nabízeného balíčku je i vojenská pomoc.

Jde o dodávky zbraní?
Ano. Nabízíme ruční zbraně a munici - vždy podle požadavků maliské anebo na doporučení francouzské armády. Jde především o útočné pušky Sa-58, kulomety či pistole. Zatím se počítá s vyzbrojením jednoho pěšího praporu. Armáda Mali potřebuje výcvik i zbraně, aby mohla bránit území země. A my jim v tom můžeme pomoci.

Spekuluje se o vyslání mužů z prostějovských speciálních sil...
Speciální síly nejsou součástí české armády, ale vojenského zpravodajství. Váš dotaz proto nemohu komentovat. (Pokud to bude situace a francouzské velení operace vyžadovat, speciálové vyrazí do Mali podle ministerstva obrany v roli instruktorů až v druhé vlně tak, aby celkový počet Čechů nepřevýšil padesát vojáků - pozn. red.)

Rozumím tomu, že vaši výsadkáři nebudou bojovat, ale "jen" školit vojáky Mali. Co když ale budou napadeni. Jsou vybaveni tak, aby se mohli účinně bránit?
Bojová operace francouzské armády SERVAL, při níž jsou radikálové ničeni a vytlačováni na sever země, vytváří ty nejlepší předpoklady pro misi Evropské unie. Francouzi teď řeší bezpečnostní problémy v Mali a pomoc její armádě, která nemá schopnosti, aby konflikt s islámskými radikály zvládla.
No a pokud jde o tréninkovou misi Evropské unie, tak bude mít své vlastní bojové zajištění či ochranu. A týká se to velitelství, základen i výcvikových týmů.
Pokud by ale přesto výsadkářům hrozilo nebezpečí, tak jsou natolik vycvičeni a vyzbrojeni, aby se mohli účinně bránit. Ostatně už fakt, že do Mali vysíláme kompletní třicetičlenný tým, dokazuje, že to je ve schopnostech této jednotky.

V čem je mise v Mali odlišná od Afghánistánu?
Zcela odlišný je zejména terén a klima. Už v tomhle je obrovský rozdíl. Situaci v Mali proto ani v nejmenším nepodceňujeme. Dobrá navíc je podpora tamních lidí dosavadnímu působení francouzské armády.

Je na vás znát sebevědomí. Obavy z mise v Mali tedy nemáte?
Za dvacet let jsme získali obrovské zkušenosti při výcviku méně vyspělých armád, ať již jde o Balkán, Irák či Afghánistán. Zejména v Afghánistánu jsme se výrazně profilovali - u pozemních jednotek, ale i v letectvu. V poslední době jsme za to vysoce hodnoceni našimi spojenci, kteří se na nás o podobnou pomoc stále častěji obracejí.

Zároveň jsme se zúčastnili mnoha bojových operací v obtížném terénu v prostoru povstaleckých bojů. Dnes jsme velmi zkušenou armádou, která plnila úkoly v těch nejobtížnějších podmínkách po boku Američanů či Britů. A naši spojenci to o nás dobře vědí.

Může mít nasazení v Mali nějaký přínos pro českou armádu?
Především to bude přínos pro armádu Mali. Subsaharská Afrika je pro nás nicméně dosud neznámým prostorem - a nejde jen o mentalitu lidí a jejich kulturu, ale také podnebí anebo terén. Takže to bude velká zkušenost i pro nás. Určitě nás to posune o notný kus dál. Zjednodušeně řečeno - budeme mnohem více rozumět poměrům v subsaharské Africe.

A jak se hodláte do Mali dopravit?
Můžeme využít leteckých přepravních kapacit NATO. K dispozici jsou i armádní airbusy či taktické letouny CASA. Tohle nám těžkou hlavu nedělá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video