Srbští vojáci

Srbští vojáci | foto: Univerzita obrany v Brně

Česko pomáhá srbské armádě, vojáky učí zásobování do misí

  • 1
Skupina srbských důstojníků se na Univerzitě obrany v Brně učí plánování a logistiku při nasazení v zahraničních misích. Přednášky jsou součástí mezinárodního programu na pomoc při reformě srbských ozbrojených sil.

Na výuce srbských vojáků se podílejí armádní logisti a experti z distribučního centra, které má zásobování českých jednotek v zahraničních misích na starosti.

"Přednášky jsou zaměřeny na plánování logistické podpory a způsobu zásobování jednotek v zahraničních misích," uvedl Pavel Pazdera z brněnské univerzity.

Týdenní výukový kurz pro srbské vojáky je součástí mezinárodního programu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE). Česká republika už druhým rokem pomáhá srbským ozbrojených složkám v reformě.

Srbská armáda v současnosti čítá zhruba 38 tisíc vojáků. Srbské ministerstvo obrany letos oznámilo, že by do poloviny příštího roku chtělo dokončit profesionalizaci armády. Tím by skončila povinná vojenská služba, která dosud v zemi platí.

Bělehrad v současnosti úzce spolupracuje s NATO a od roku 2006 je členem aliančního programu Partnerství pro mír. Český zastupitelský úřad v Bělehradě už druhým rokem působí jako kontaktní ambasáda NATO v Srbsku. Vztahy Severoatlantické aliance se Srbskem však zatěžují stále žhavé vzpomínky na leteckou kampaň z roku 1999.

NATO zahájilo letecké útoky 24. března 1999, aby přinutilo tehdejšího prezidenta Slobodana Miloševiče zastavit pronásledování albánských separatistů v Kosovu. Letecké útoky trvaly 78 dní a přinutily Miloševiče, aby nakonec srbské síly z této dnes již bývalé provincie stáhl.

Srbsko také loni ostře protestovalo proti vzniku nových Kosovských bezpečnostních sil (KSF), které vyzbrojují a cvičí alianční státy.

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue