Diplomaté se bez rozpaků rozepsali i o úplatcích pro politiky a úředníky. Ilustrační foto

Diplomaté se bez rozpaků rozepsali i o úplatcích pro politiky a úředníky. Ilustrační foto | foto: AP

Česko podle depeší amerických diplomatů: korupce, korupce a korupce

  • 658
Nejméně transparentní země střední Evropy, tak o České republice psali američtí diplomaté. Objevuje se to v jedné z depeší, které unikly prostřednictvím "pirátského" serveru WikiLeaks.

Depeše posílali američtí diplomaté do Washingtonu. A problém korupce zmiňovali v souvislosti s Českem velmi často.

Podkladů pro to měli diplomaté hodně. Od 90. let americkou vládu rozsáhle informovali o českých aférách. Nerozpakovali se přitom používat ostrá slova. Nemuseli ctít presumpci neviny – nepočítali totiž s tím, že se informace někdy dostanou na veřejnost.

Diplomaté se proto bez rozpaků rozepsali o úplatcích pro politiky a úředníky. I když Američané své informace neověřovali, přesto o mnohém vypovídají. Nejenže ukazují, z čeho si američtí politici dělají obrázek o Česku, ale občas přinášejí i nový, "svěží" pohled na známé aféry. 

To se týká především afér kolem armádních zakázek, v nichž figurovaly i americké firmy. Příkladem je nákup obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. Americké velvyslanectví v Praze do Washingtonu minimálně třikrát poslalo tajnou zprávu, v níž upozorňuje na varování, které dostal výrobce pandurů Steyr. "Začátkem roku 2008 nám zástupce Steyru sdělil, že náměstek ministra Barták zorganizoval příležitost pro Marka Dalíka s účelem získat značný úplatek od Steyru," napsala americká ambasáda. (více čtěte zde)

Americké depeše o Česku

Topolánek, Dalík i Barták to popírají. "Nechává mě to naprosto chladným, protože to není můj problém," reagoval na depeše expremiér Mirek Topolánek. Marek Dalík i Martin Barták patřili mezi jeho nejbližší spolupracovníky a přátele.

Korupcí však podle USA zavání i většina ostatních armádních zakázek z doby "panování" této trojice. Velvyslanec s chutí informoval Washington i o stavu velení české armády, na které prasklo, že používalo černé fondy na pořizování "pochybných výletů, zábavy, horských kol, ale i spodního prádla".

Americká ambasáda také poslala do Washingtonu depeši s titulkem Korupce v Česku: Co ještě volič vydrží? Shrnuje v ní největší politické kauzy. Upozorňuje třeba na pochybnosti o tom, kde expremiér Stanislav Gross (ČSSD) sehnal peníze na koupi bytu na pražském Barrandově. Americká diplomacie sledovala také korupční skandál tehdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL).

Pozornosti neušel ani Jiří Paroubek. "Nejzávažnějšímu skandálu čelil Paroubek v říjnu 2008, kdy na křtu jeho knihy zabil jeden z tajemných podnikatelů jiného. Vrah i oběť přitom měli vazby nejen na Paroubka, ale i na podsvětí," informují diplomaté.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue