Česko podle Bruselu: Ani černé, ani bílé

  • 1
Česká republika není bez chyby. Podle chystaných výročních hodnocení není v očích Bruselu čistě bílá, ale není ani černá. A nemizí ani v bezvýrazné šedi. Srovnání se závěry bruselských hodnocení, které chystá Evropská komise (EK) pro další uchazeče, ukazuje, že Česko je možná na cestě k proměně v rytíře s běloskvoucím štítem. Zatím však je na tomto štítě vidět hlavně pěkná řádka šedých skvrn a také pár čistě černých míst.

Tím nejčernějším je asi korupce - problém, který Češi sdílí s řadou svých sousedů. Jenže zatímco u Maďarů toto nebezpečí vyvolává pouhé "znepokojení", u Čechů chová unie "vážné znepokojení". Prahu může těšit jen to, že na rozdíl od Poláků se od ní nežádá, aby teprve začala vytvářet "kulturu, jež dokáže odolávat korupci".

"Někde mezi" jsou Češi i s romskou otázkou. EK od nich dále žádá boj proti diskriminaci Romů v řadě oblastí, od vzdělání po hledání bydlení a práce. V závěrech z českého hodnocení se však na rozdíl od chystaného posudku pro Maďary neobjevuje tvrzení, že zdejší Romové "nadále trpí diskriminací".

Českých problémů je řada a nejeden z nich se stereotypně opakuje i u dalších uchazečů. To se týká nejen korupce a Romů, ale i stížností na nedostatečnou výkonnost úřadů, nepostačujícího dohledu na finanční sektor a řady dalších oblastí. Problémy tedy zůstávají, ale nejsou vždy jen projevem české neschopnosti.

Řadu věcí přitom země dokázala za poslední roky řešit: ať už se podíváme na pokroky v ochraně životního prostředí, sociální politice, na zavádění evropských standardů pro zboží a potraviny nebo na přebírání evropských pravidel pro silniční a železniční dopravu.

Srovnání s jinými, zejména s Poláky, by tu snad mohlo vyvolat i nemístný optimismus. Polsko má řadu potíží, jež Češi už neznají, anebo dokážou řešit. Netýká se to jen zemědělství, privatizace průmyslu či finančnictví, ale i nezávislosti polské ústřední banky či bezpečnosti potravin.

Potíže s uplatňováním převzatého evropského práva jsou v Polsku velké. V porovnání s nimi může Česko vypadat jako země, která by už vlastně měla být v EU, a ne teprve klepat na její dveře.

Jenže tak růžová česká situace není. Stačí se podívat na chystané hodnocení pro Slovinsko a Kypr. Zatímco u Čechů komise vytyčuje ještě řadu oblastí, kde je třeba "vyvinout úsilí", z bruselských hodnocení pro dvě výše zmíněné země vyplývá, že jim zbývají skoro jen dokončovací práce.

I "jedničkáři" však mají své problémy, někdy takové, jaké by Čechy ani nenapadly. Tak u Kypru může Brusel až nyní ocenit, že zmizely překážky pro uzavírání sňatků s Turky.

Brusel nikdy nesestavoval žebříček kandidátů, aby se nikdo necítil ukřivděn. Ze zpráv komise však vyplyne jedno: jsou uchazeči, kteří jsou s přípravami na vstup téměř v cíli, jsou další země jako Česko a Maďarsko, které už mají cíl aspoň na dohled, a jsou ještě jiné, které se musí hodně snažit. 


Nejlepší videa na Revue