Češi platí členství i v Mezinárodní velrybářské komisi. Ilustrační snímek.

Češi platí členství i v Mezinárodní velrybářské komisi. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

MF DNES: Peníze z rozpočtu jdou i na výzkum velryb či mořského dna

  • 217
Česko je členem 472 mezinárodních organizací, které mají někdy velmi zvláštní zaměření. Poplatky za členství dosahují miliard korun a každoročně rostou o 10 až 15 procent. Jak zjistila MF DNES, Ministerstvo financí chce náklady snížit, od resortů žádá vysvětlení.

Česká republika je oficiálním členem Mezinárodní velrybářské komise, Mezinárodního úřadu pro mořské dno, Unie pro kakao, Světové organizace pro orbu, Mezinárodní unie pro vztahy Slunce–Země a stovek dalších mezinárodních organizací.

Některé, jako OSN, Rada Evropy nebo Interpol, jsou velmi důležité, u jiných je však přínos sporný. Výdaje státu na členství přitom každoročně rostou, ze zjištění MF DNES vyplývá, že příští rok se očekává částka vyšší než čtyři miliardy korun.

Ministerstvo financí se proto rozhodlo výdaje prověřit a omezit. "Nyní zpracováváme analýzu toho, jaký přínos nám členství přináší a jaký je vývoj příspěvků za poslední roky," říká náměstek ministerstva financí Martin Pros. Na základě analýzy dostanou ministerstva dopis s prosbou, aby zdůvodnila účast v některých sporných organizacích a vysvětlila růst příspěvků. "Chceme, aby nám jejich zástupci popsali, jaký prospěch pro Českou republiku toto členství má, jaké jsou náklady a vícenáklady. A aby nám případně obhájili setrvání v těchto organizacích," uvedl Pros.

Analýza by měla být hotová do konce června, dopisy chce ministerstvo rozeslat hned poté.

Problém je podle Prose i v tom, že ministerstva sama rozhodují o vstupu do organizací, byť jim vláda loni nařídila, že to smějí dělat jen s jejím svolením. "I takové případy jsme zaznamenali, proto chceme resorty znovu vyzvat, aby takové kroky nedělaly, aby o dalším novém členství vždy rozhodovala vláda," dodal Pros.

Poplatky za členství v některých organizacích se sice nehradí vůbec, ale státní rozpočet členství přesto zatěžuje. Platí se totiž za cesty zaměstnanců na jednotlivá jednání do různých koutů světa. Jeden resort takových cest podnikne ročně stovky.

Snahy o osekání výdajů na členství v mezinárodních organizacích se neobjevují poprvé. I předchozí Nečasova vláda měla podobné ambice. Z materiálu, který zpracovala v polovině minulého roku, vyplývá, že největší problém je kromě zvyšujících se plateb také sporné posuzování přínosů členství. "O účasti na zasedáních a směrnicích se často rozhoduje ad hoc, chybí dlouhodobější strategie vlastního působení Česka v dané organizaci," stojí v materiálu, který má MF DNES k dispozici.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video