Česká vlajka. Ilustrační foto.

Česká vlajka. Ilustrační foto. | foto: Evropská komise

Česko patří mezi nejsvobodnější státy světa, Rusko se propadá

  • 84
Žebříček míry svobodu ve světě sestavuje americká nevládní organizace Freedom House. Zlepšení podle něj nastalo například v Libyi a v Egyptě, naopak zhoršení na Ukrajině či v Rusku. Česká republika a její sousedé naopak získaly "nejvyšší ocenění".

Státy jako Česko, Slovensko, Polsko či Rakousko si vysloužily na škále od jedné do sedmičky nejlepší hodnocení jak za svobodu politických, tak občanských práv. Maďarsko a Chorvatsko dostaly za občanská práva "dvojku". Srbsko, Rumunsko či Bulharsko byly hodnoceny druhým stupněm za politická i občanská práva.

V hodnocení Freedom House (FH) jsou pokládány za svobodné země, které jsou hodnoceny nejhůře stupněm 2,5. Svoboda je přitom v tomto pojetí spojována s otevřenou politickou soutěží, respektováním občanských práv, aktivní občanskou společností a svobodnými médii.

Do skupiny pouze "částečně svobodných" zemí zařadila FH například Ukrajinu,
která dosáhla jen na stupeň čtyři v hodnocení politických práv a na stupeň tři za občanské svobody. Organizace založená v roce 1941 označila za svobodné 90 zemí, za částečně svobodné 58 zemí a za nesvobodné 47 států.

Do nejhorší kategorie spadají například Eritrea, Severní Korea, Rovníková Guinea, Somálsko, Súdán, Sýrie, Saúdská Arábie nebo Turkmenistán. Libye a Egypt patří mezi státy, které díky úspěšným volbám postoupily z loňského umístění v kategorii nesvobodných zemí mezi částečně svobodné.

Výraznější meziroční zhoršení naopak bylo zaznamenáno u Ruska, Ukrajiny, Kazachstánu, Turecka, Mali či Nigérie. Například Rusko se známkami šest a pět už Freedom House pokládá za nesvobodnou zemi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video