Česko otevřelo ambasádu v Iráku

  • 22
Česká republika má opět velvyslanectví v Iráku. Během své návštěvy Bagdádu ho otevřel ministr zahraničí Cyril Svoboda. Velvyslanec Martin Klepetko, který má zkušenosti z poválečné Bosny a Hercegoviny, považuje za klíčové, jaká bude spolupráce s novými iráckými orgány. "To pro nás bude rozhodující," zdůraznil.

Budova velvyslanectví ani rezidence nebyly při bombardování Bagdádu poškozeny. Před rabováním po pádu režimu Saddáma Husajna je ochránili obyvatelé okolní čtvrti. Velvyslanectví tak trpí pouze nedostatkem elektřiny.

S ministrem Svobodou přiletěli do Iráku i další tři experti, kteří budou působit v rámci civilní správy (CPA) vedené Američanem Paulem Bremerem. Koordinátorka českých odborníků Janina Hřebíčková připomněla, že nyní jich v Iráku působí devět.

Podle ministra prošli důkladným výběrem. "Nechceme, aby to byli lobbisté, kteří prosazují tu či onu firmu, ale lidé, kteří přispějí k rekonstrukci Iráku," uvedl Cyril Svoboda.

Cyril Svoboda uvedl, že správce jižního sektoru Dán Ole Olsen ocenil například činnost bývalého primátora Hradce Králové Martina Dvořáka, který se podílí na budování místní správy. V podobné roli působil také v Kosovu.

Na jihu působí také František Fuksa a Jaroslav Reif, specialisté na zavlažování a energetiku. Ester Lauferová pracuje v Bagdádu v oddělení lidských práv.

Janina Hřebíčková by chtěla do CPA protlačit celkem sedmnáct českých odborníků, mimo jiné i k policii a do ropného průmyslu. Podle ní to ale bude těžké.

"Jsme přece jen malá země. Byli jsme také dlouho vágní a nebylo jasné na čí straně jsme, teď se nám to vrací," uvedla Hřebíčková. Přes veškerou snahu je podle ní jasné, že nejvyšší posty obsazují Američané, Britové a Australané.

Svoboda v této souvislosti odmítl názor, že by účast expertů z Česka a dalších menších zemí byla "fíkovým listem" pro okupaci Iráku. "Není zapotřebí fíkového listu, protože není co skrývat," řekl ministr.

,

Video