Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Česko opět kleslo na žebříčku korupce, je prohnilé jako jih Afriky

  • 285
Situace s korupcí je v Česku rok od roku horší. Podle mezinárodní organizace Transparency International je na 53. místě ze 178 zemí. Oproti loňsku si tak o jedno místo pohoršilo. Lépe jsou na tom třeba Bahrajn, Malta a Jordánsko. Hned za Českem jsou Kuvajt a Jihoafrická republika.

"S jistou nadsázkou se dá říct, že korupční špína je zažraná a nechce pustit," komentuje letošní žebříček David Ondráčka, ředitel Transparency International. Takzvané hodnocení vnímání míry korupce zveřejňuje organizace každý rok.

Zhoršení situace letos Transparency zaznamenala také v Itálii, Spojených státech nebo Řecku. Označením nejméně zkorumpovaných zemí se mohou tradičně pochlubit Dánsko, Nový Zéland a Singapur.

Vláda nedělá nic

Česko si vysloužilo známku 4,6. Na stupnici od 0 do 10 přitom hodnocení blížící se nule znamená vyšší míru korupce, naopak, čím je známka vyšší, tím je země méně zkorumpovaná.

Loni se Česko v uvedeném hodnocení propadlo ze 45. na 52. místo. Letos mu patří třiapadesátá příčka. "Na vládní úrovni se za poslední rok a půl nepřijalo žádné protikorupční opatření, vedla se permanentní volební kampaň. Politici o protikorupčních opatřeních zatím jen mluví, je nejvyšší čas je začít realizovat," řekl ředitel TI v ČR David Ondráčka.

Podle organizace musí stát okamžitě podniknout zásadní změny, aby se situace zlepšila. "Je třeba zásadně rozhýbat vyšetřování protikorupční policií a posílit speciální policejní útvary pro vyšetřování korupce 'bílých límečků' a praní špinavých peněz," tvrdí Ondráčka.

Poslední Somálsko, první Dánsko

Dalším krokem by měla být stabilizace státního zastupitelství, které je nyní v krizi především kvůli nejistotě na Nejvyšším státním zastupitelství. Jeho šéfka Renata Vesecká by měla zřejmě do konce roku odejít.

Transparency, která dlouhodobě upozorňuje na problémy s vyšetřováním korupce a nezávislosti institucí, letos nejhorší hodnocení s indexem nad jedním bodem přisoudila Somálsku, Afghánistánu a Barmě.

Jde o státy, které se zmítají v dlouhodobém konfliktu a jejichž politický systém je v rozkladu. Naopak Dánsko, Nový Zéland a Singapur dostaly vysokou známku 9,3.

korupční index

Výsledek podle zprávy odráží politickou stabilitu, dlouhodobou kontrolu a regulaci střetů zájmů a fungující veřejné instituce. Index vnímání korupce (Corruption Perception Index; CPI) řadí země podle stupně vnímání korupce ve veřejné sféře. CPI je složený index, který čerpá ze 13 zdrojů údajů poskytnutých nezávislými institucemi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video