O účelnosti přijetí vězňů v ČR pochybují i premiér Topolánek a ministr zahraničí Schwarzenberg.

O účelnosti přijetí vězňů v ČR pochybují i premiér Topolánek a ministr zahraničí Schwarzenberg. | foto: Reuters

Česko nevyslyší Obamu. Vězně z Guantánama nepřijme

  • 48
Přijměte vězně ze základny Guantánamo, vyzval evropské státy na pražském summitu prezident USA Barack Obama. Dopoledne o tom hovořil i při jednáních na Hradě. Odpověď jej ale asi nepotěší - většina evropských států se k tomu nemá. Ministr vnitra Ivan Langer potvrdil, že vězně nepřijme ani Česko.

Oficiální odpověď dají evropské státy Obamovi až v pondělí, po jednání ministrů vnitra EU v Bruselu.

"Nepřijmeme vězně z Guantánama. Odborníci se domnívají, že by u nás mohl nastat velký problém s jejich integrací," řekl ale už dnes MF DNES a iDNES.cz ministr vnitra Ivan Langer.

Proti přijetí vězňů se vyslovila už předtím i Bezpečnostní rada státu. O účelnosti jejich přijetí zapochybovali v minulých týdnech i premiér Topolánek a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

"Musíme ale rozlišovat stanovisko České republiky a stanovisko, která budeme zítra prezentovat jako předsednická země. Evropská unie podle všeho přijme některé vězně z Guantánama, ale bude se to týkat jen několika zemí," upozornil dnes ministr Langer.

Langer vedl v minulých týdnech vyjednávání ve Spojených státech, které se nakonec rozhodly poskytnout zemím EU velmi přesné informace o vězních.

"Jsme součástí Schengenského prostoru bez hraničních kontrol uvnitř EU a vedli jsme i dlouhá vyjednávání o tom, jak sdílet informace o lidech, kteří by se tímto způsobem dostali do Evropy, aby o nich měly pak informace i další státy, ne jenom ty, které je přijmou," říká Ivan Langer.

Už při své březnové návštěvě Washingtonu ale Langer řekl, že Česko o přijetí vězňů "zatím neuvažuje". - čtěte více o jednání Langera v USA o Guantánamu

USA by chtěly do Evropy poslat asi 60 vězňů

Barack Obama vydal po nástupu do funkce, právě i na nátlak Evropy, příkaz o uzavření Guantánama. Jenže to vyvolalo otázky, jak naložit s osobami, které jsou na základně drženy bez soudu už několik let. Celkem se jedná o 245 vězňů.

Někteří vězni nepodstoupili žádný soudní proces a nikdo je neshledal vinnými, nicméně Spojené státy je nechtějí vpustit na své území. Washington se ale bojí, že při návratu do země původu by propuštěným zajatcům hrozilo pronásledování. Některým, jako čínským Ujgurům, dokonce smrt.

Několik evropských státy se proto nabídlo, že propuštěné přijmou. Amerika by jich tímto způsobem chtěla do EU poslat asi 60. Například Francie zatím ale slíbila, že přijme z Guantánama jen jednoho Alžířana. Více jsou jich ochotny přijmout Portugalsko, Španělsko, Německo a uvažuje o tom i Velká Británie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video