Běženci v detenčním zařízení pro cizince v Bělé-Jezové (září 2015)

Běženci v detenčním zařízení pro cizince v Bělé-Jezové (září 2015) | foto:  František Vlček, MAFRA

Česko neumí vyhošťovat nelegální migranty, kritizuje Evropská komise

  • 606
Evropská komise chce vysvětlení, proč Česko nedokáže vyhošťovat cizince, kteří jsou na území země nelegálně. Informoval o tom Radiožurnál. Komise v dopise adresovaném ministerstvu vnitra uvedla, že Česko v roce 2014 nařídilo zemi opustit celkem 2 460 lidem, ve skutečnosti jich však vyhostilo pouze 320. Podle ministra Chovance „Brusel smíchal hrušky s jablky“.

Komise v dopise také upozornila, že Česko vrací zpět jen třináct procent lidí, kteří jsou na jeho území nelegálně. V případě ostatních zemí Evropské unie je průměr 39 procent, uvedl Radiožurnál. Česko přitom v rámci Evropské unie vyzývá k tvrdšímu boji s nelegální migrací.

Evropská komise nyní žádá ministerstvo vnitra, aby do měsíce předložilo seznam opatření, jak chce situaci zlepšit. Vyhošťování lidí žijících v zemích bez povolení považuje za „klíčové pro snížení nelegální migrace“.

Podle mluvčí ministerstva vnitra Lucie Novákové však statistiky, které komise uvádí, nereflektují reálný stav.

Uprchlická krize

„Jedná se o čísla za rok 2014, a to pouze o takzvané asistované návraty realizované zejména v doprovodu policie. Nicméně Česká republika vydala rozhodnutí o návratu mnohem více osobám, které následně dobrovolně opouštějí Českou republiku. Je to právě evropská směrnice o návratech, která nám nařizuje tento postup,“ uvedla Nováková.

Mnoho cizinců podle ní dostane rozhodnutí o povinnosti opustit území Česka a následně dobrovolně odcestuje. „Tyto případy nelze evidovat, osoby mohou odcestovat přes jakoukoliv vnější schengenskou hranici. To znamená, uvedené statistiky zahrnují pouze návraty s asistencí,“ doplnila.

Většina z nelegálních migrantů překročila povolenou délku pobytu

Ministerstvo vnitra rovněž tvrdí, že většina lidí, kteří v Česku pobývají nelegálně, překročila povolenou délku pobytu.

„Musíme očistit údaj o ty osoby, kterým propadlo pobytové povolení, což je většina. Jsou to Ukrajinci, Libyjci, Vietnamci. To nejsou nelegální migranti, ti tady měli legální pobyt, ale uplynula jim lhůta platnosti,“ řekl rozhlasu první náměstek ministra vnitra Jiří Nováček.

I kdyby se však lidé s propadlými vízy ze statistiky odečetli, Česko by s 32 procenty vyhoštěných migrantů za ostatními zeměmi EU stále zaostávalo.

Ministr vnitra Milan Chovanec s výtkou Evropské komise nesouhlasí. „Pro pořádek letošní čísla: ze 7 000 celkem zadržených je jich aktuálně v našich zařízeních cca 460,“ uvedl na Twitteru.

20.října 2015 v 08:53, příspěvek archivován: 20.října 2015 v 09:04

Brusel smíchal hrušky s jabkama. A to vloni o nic nešlo. Jsem zvědav, čeho se ti experti v teple svých kanceláří dopočítají letos...:-)

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka jsou čísla, která zveřejnil Chovanec, jasnou odpovědí na výtky z Bruselu. „Přístup Evropské komise, vzhledem k aktuální situaci v Německu, Rakousku, Slovinsku nebo Chorvatsku, kde připomínám, že na území Chorvatska vstoupilo letos 200 000 imigrantů, je poněkud zvláštní,“ podotkl podle ČTK Ovčáček.

K názoru ministerstva se přiklání i ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. „Nemyslím si, že bychom ve vyhošťování byli horší než ostatní země. Celkově v EU je počet vyhoštěných poměrně malý,“ řekl pro iDNES.cz.

Souhlasí také s tím, že vyhošťování se týká spíše těch, kteří překročili povolenou délku pobytu v Česku. „Současné vlny uprchlíků se to téměř netýká, jejich návrat do Sýrie, Iráku nebo Afghánistánu je nemožný,“ dodal.

V neděli se na Česko snesla kritika i kvůli tomu, jak zachází se zadrženými běženci. Reportéři zpravodajské agentury Reuters uvedli, že podmínky v detenčních zařízeních jsou drsné a pobyt uprchlíků, kteří se chtějí dostat do Německa, trvá příliš dlouho (psali jsme zde).

Začátkem září zase světová média i lidskoprávní organizace kritizovaly české policisty za to, že na břeclavském nádraží zadrželi asi 200 uprchlíků a fixou je označovali čísly na rukou, i když se prokázali platnými jízdenkami (více čtěte zde).

Uprchlíci po propuštění z Bělé míří nejčastěji do Německa:

3. září 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue