Česko nemusí v NATO dupat, je na špici

  • 13
Česko si v NATO dupnout nemusí, protože to nemá zapotřebí. "V řadě otázek je naše diplomacie na špici peletonu," prozradil velvyslanec Karel Kovanda. Tuzemský vedoucí stálé mise při Severoatlantické alianci odpověděl čtenářům iDNES na několik desítek dotazů, ať již o NATO, či o svém životě, kdy procestoval velkou část světa a vystřídal několik důležitých funkcí.Odpovědi Karla Kovandy najdete ZDE.

Podle Karla Kovandy bude letošní summit NATO, který hostí Praha, největším světovým setkáním hlav států v dějinách, pokud vše dopadne podle předpokladů. "Kromě chcípáků a gaunerů přijede i několik slušných lidí - bude jich víc, a proti těm prvním se určitě i s vaší pomocí budeme umět ubránit," reagoval Kovanda na otázku a podotkl: "Přijede asi 46 hlav států a vlád, plus jejich rozliční ministři a poradci, o velvyslancích nemluvě."

Velvyslanec při NATO také prozradil, co jeho práce obnáší. "Jako velvyslanec čtu, čtu, a čtu, píšu, jednám se svými kolegy, řídím zdejší cca padesátičlennou delegaci, jezdím na různá zasedání (příští víkend například na vojenské cvičení), informuju Prahu o tom, co se tu děje a zdejší o tom, co na nich chce Praha," vylíčil Kovanda.

Vedoucí stále mise Česka čtenářům přiznal, že měl neobyčejně zajímavý život, i když nebyl nikterak lehký či nenáročný. "Kromě své diplomatické praxe velmi rád vzpomínám na některé podniky, pro které jsem v USA pracoval v manažerských funkcích. Ovšem za největší štěstí svého života považuji, že jsem se mohl po dvaceti letech emigrace vrátit do Čech. Bez toho bych nebyl na svém diplomatickém působišti - nemluvě o tom, že bez něho bych asi nebyl potkal svou ženu, se kterou jsme nevýslovně šťastni," napsal čtenářům Kovanda.

O životě velvyslance Karla Kovandy

Karel Kovanda se narodil v roce 1944 ve Velké Británii. V šedesátých letech se angažoval ve studentském hnutí. V roce 1969 absolvoval Vysokou školu zemědělskou v Praze. Po roce emigroval do USA.

Tam studoval politologii (Massaschusetts Institute of Technology, 1975) a podnikové řízení (Univerzita Pepperdine,1985). Přednášel na univerzitách v jižní  Kalifornii, působil jako manažer, překladatel a nezávislý novinář. Z emigrace se vrátil v roce 1990.

Po návratu působil v řadě funkcí na ministerstvu zahraničních věcí. V květnu 1993 byl jmenován prvním českým velvyslancem u Organizace spojených národů. Později byl náměstkem ministra zahraničí Josefa Zieleniece.

Kovanda se podílel na integraci země do Severoatlantické aliance. Teď působí jako český velvyslanec při NATO. Mluví plynně anglicky, španělsky, francouzsky a slovensky, konverzačně rusky a německy. Mezi jeho záliby patří jazyky, divadlo a četba.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video