Česko se kvůli kvótám pro rozdělení uprchlíků soudit nebude. Žalobu odmítají premiér Bohuslav Sobotka i ministr financí Andrej Babiš

Česko se kvůli kvótám pro rozdělení uprchlíků soudit nebude. Žalobu odmítají premiér Bohuslav Sobotka i ministr financí Andrej Babiš | foto: Michal Šula, MAFRA

Česko nepodá žalobu kvůli uprchlickým kvótám. Proti jsou Sobotka i Babiš

  • 1187
Česká republika se nebude soudně bránit proti kvótám pro rozdělení uprchlíků mezi jednotlivé členské země EU. To, že premiér Bohuslav Sobotka je proti žalobě, řekla už před jednáním vlády ministryně školství Kateřina Valachová a premiér to iDNES.cz potvrdil. Proti soudnímu sporu s Evropskou komisí je i Andrej Babiš z ANO.

„Pan předseda vlády chystá vyváženou pozici k Evropské komisi, abychom neeskalovali situaci nějakými soudními spory,“ prohlásila Valachová. „Není vůle ze strany ministrů za sociální demokracii tu situaci eskalovat do soudního sporu,“ dodala ministryně školství. Proti soudnímu sporu se výslovně ve středu postavil také ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

A premiér iDNES.cz potvrdil to, co řekla Valachová. „I když se mi použití kvót nelíbí, nesouhlasím s nimi a hlasovali jsme jako stát proti, Evropa se nesmí na řešení migrační krize rozpadnout. Nechci proto žalobami dal stupňovat napětí. Lano můžete napínat jen do určité míry a pak se přetrhne. Čekají nás další bitvy o realistický přístup k migrační krizi a potřebujeme, aby partneři v Evropě naše argumenty poslouchali,“ sdělil iDNES.cz premiér.

Jde o ochranu hranic EU i zapojení USA i Ruska v Sýrii

Vláda schválila mandát pro Sobotku pro jednání špiček států Evropské unie. „Budeme trvat na tom, aby se obrátila pozornost k řešení příčin migrační krize,“ řekl po jednání vlády premiér. Jde o ochranu vnějších hranic EU i to, aby se USA a Rusko zapojily do řešení situace v Sýrii, uvedl Sobotka.

„My na sebe vezmeme ty závazky, které nám z dohody v Evropě budou plynout, o tom by neměl nikdo pochybovat,“ uvedl ve středu v Senátu ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podle něj jedině společný postup dá Evropské unii sílu se s přílivem uprchlíků vyrovnat.

Proti žalobě na rozhodnutí ministrů vnitra o kvótách pro rozdělení uprchlíků, proti kterému byly Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, se již v úterý večer vyjádřil i šéf ANO, ministr financí Andrej Babiš. „Určitě ne, musíme to vyřešit za jedním stolem v rámci summitu Evropské unie,“ prohlásil. (více reakcí českých politiků na uprchlické kvóty zde)

Před středečním jednáním Babiš svůj postoj upřesnil. „Bránit se soudně není rozumné, protože nám to EU vrátí i s úroky. Dostáváme z EU desítky miliard korun ročně,“ doplnil ke svému odmítavému postoji k žalobě.

Možnost, že Česko v případě prohraného hlasování žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva podá, zmínil o víkendu předseda lidovců Pavel Bělobrádek. „Je to špatné rozhodnutí. Kvóty nebudou fungovat,“ byl rozhodnutí ministrů vnitra zemí EU zklamán už v úterý premiér. Podle něj jde jen o šidítko pro veřejnost v zemích, které jsou hlavním cílem migrantů - což jsou Německo a částečně také Švédsko.

Postojem vlády je zklamán první místopředseda ODS, europoslanec Jan Zahradil. „V uplynulých dnech jsme slyšeli silácké výroky některých členů vlády, premiér Sobotka zcela otočil a prohlásil, že Česká republika nebude rozhodnutí Rady ministrů o kvótách nijak rozporovat. Je smutné, že vláda v této situaci působí chaoticky a nejednotně. Ještě smutnější ale je, že premiér Sobotka není schopen vyslat Evropské unii silný politický signál, že silový postup na Radě ministrů je pro ČR nepřijatelný a místo toho, jako už mnohokrát předtím, srazil před EU poslušně paty,“ uvedl Zahradil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video