Česko nasadilo na SARS karty

  • 18
Česko nasadilo do boje se SARS příletové karty. Vyplní ji už v letadle každý, kdo do země cestuje. To proto, aby v případě, že se smrtící choroba v Česku objeví, hygienci našli všechny pasažéry. Opatření se týká všech leteckých společností.

Formulář lidé vyplní ještě na palubě letadla a odevzdají ho při celní kontrole.

Karty jsou vytištěny v češtině a angličtině. Pasažéři do nich uvedou jméno, číslo pasu, zemi odletu a adresu svého pobytu v Česku a plánovaný odlet v průběhu inkubační doby.

"Všechny naše posádky v letadlech jsou pečlivě instruovány, takže mohou cestujícím při vyplňování kartiček pomoci a poradit jim v případných nesnázích," řekl ředitel vnějších vztahů Českých aerolinií (ČSA) Dan Plovajko.

Doplnil, že příletové karty budou lidem distribuovány na všech mezinárodních letech, to znamená pravidelných i charterových.

Dotazník vyplní lidé před přistáním jak na mezinárodním letišti v Praze, tak i v Brně, Ostravě či Karlových Varech.

České ministerstvo zdravotnictví upozorňuje, že stále nejvíce nových pacientů hlásí Peking, na dalším místě je Hongkong. Mezi ohniska nemoci se zařadil i Tchaj-wan. Světová zdravotnická organizace (WHO) do těchto míst nedoporučuje cestovat.
V kanadském Torontu či Singapuru se zdá, že epidemie je za vrcholem, píše ministerstvo. WHO vypustila ze seznamu zemí s vlastním šířením Vietnam a Velkou Británii.

Úřady budou údaje na kartičkách evidovat deset až dvacet dní, což je právě inkubační doba SARS. Pak je skartují.

SARS se po světě šíří leteckou dopravou, kdy lidé s virem v organismu cestují ze země do země. Na palubě však člověk mnohdy o infekci neví, protože může onemocnět až s odstupem času.

"Toto opatření zavádí Česká republika jako první evropská země," prohlásila už dříve ministryně zdravotnictví Marie Součková.

Česká správa letišť dostala už dříve pokyn, aby na letišti v Ruzyni vylepila letáky v českém a anglickém jazyce, jež informují cestující o nemoci SARS a jejích příznacích.

Další články
o šíření SARS - čtěte ZDE

Tuto povinnost nemají lidé na pozemních hraničních přechodech, řekl ČTK hlavní republikový hygienik Michael Vít.

"Epidemiologické riziko těch, kteří přijíždějí přes železniční nebo silniční hraniční přechody není tak velké," vysvětlil už dříve mluvčí ministerstva zdravotnictví Mário Böhme.

V České republice se nákaza neobjevila. Na třicet pacientů už lékaři vyšetřili kvůli podezření na nemoc, ale posléze vždy testy ukázaly, že lidé nebyli virem nakaženi. Zcela jiná situace je však ve světě, smrtící vir se šíří z Asii.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video