L-159

L-159 | foto: Aero

Česko nabízí Řecku letouny L-159

  • 5
České bojové cvičné letouny L-159 a situace v Kosovu, to jsou témata, o nichž v Praze jednali ministr obrany Karel Kühnl a jeho řecký protějšek Evangelos Mimarakis.

Řecký ministr obrany Evangelos Mimarakis přiletěl na návštěvu České republiky pozdě odpoledne.

Se svým protějšek Karlem Kühnlem si vyměnili názory na budoucnost Kosova a jednali o ekonomické spolupráci, především o možném nákupu bitevních letounů L-159.

"Pozvali jsme řecké odborníky do České republiky, aby mohli získat detailní informace o letounu L-159," uvedl po schůzce ministr obrany Karel Kühnl.

Řecko chce totiž v nejbližší době najít náhradu za zastaralé výcvikové letouny T2. V současnosti Řecko připravuje vypsání obchodního tendru a upřesňuje požadavky pro potencionální dodavatele nových cvičných letounů.

"Vnímáme, že letoun L-159 je jedním z významných kandidátů v této kategorii," prohlásil řecký ministr Evangelos Mimarakis s tím, že pozvání armádních expertů do Česka přijal.

Jak uvedl mluvčí ministra obrany Andrej Čírtek, do tendru se nebude hlásit Česká republika, ale výrobce letounů Aero Vodochody. "Ministerstvo obrany ale podporuje český obranný průmysl, proto pomůže zprostředkovat návštěvu řeckých expertů," řekl.

Letouny L-159 dosud využívá jen česká armáda. Z počtu 72 objednaných strojů si chce však ponechat jen 24. Pro zhruba padesátku letounů tak výrobce, společnost Aero, společně s armádou hledají kupce. Za potencionální zájemce jsou experty často označovány země jako Izrael, Polsko, Maďarsko, Chile, Thajsko nebo právě Řecko.

"Armáda se musí zbavit věcí, které jsou nadbytečné. Každá taková aktivita je proto vítaná," uvedl Libor Frank z Ústavu strategických studií. Jak dodal, armáda logicky musí uzavřít projekty z devadesátých let, které nebyly dokončeny a ukázaly se jako zbytečné. "Otázkou zůstává, jestli se takový prodej podaří uskutečnit," řekl Frank.

Češi spolupracují s Řeckem v rámci Severoatlantické aliance. Před dvěma lety pomáhali při zajištění olympiády v Aténách. Působil tam mnohonárodnostní prapor rychlého nasazení NATO z Liberce, který se specializuje na zbraně hromadného ničení.

Řecko má kromě nových letounů zájem i o výcvik až padesáti vojenských pilotů. O konkrétním výcviku v Česku však ministři zatím nehovořili.

Druhým z témat byla otázka konečného statusu Kosova. Oba ministři se podle Čírtka shodli, že je třeba neprodleně zahájit přímá jednání o budoucnosti této jihosrbské provincie. Kühnl i Mimarakis pak míní, že odpovědnost za bezpečnost v Kosovu by měla postupně místo NATO převzít Evropská unie.

Podobně jako s Řeckem spolupracuje Česko například s Rumunskem, které chce, aby se země poučila od České republiky při profesionalizaci armády. Rumunsko, které je stejně jako Česko členem NATO, hodlá přejít k profesionálnímu typu armády na počátku příštího roku. - více zde

O pomoc se zachováním svého taktického letectva požádala Českou republiku například i Albánie. Loni totiž ukončila provoz všech svých zastaralých stíhaček typu MiG. Ministr Kühnl nastínil, že by Česká republika v budoucnu mohla cvičit albánské piloty, nebo do země prodat bitevníky L-159. - více zde

, natoaktual.cz

Video