Česko musí prokázat, že plní podmínky EU

  • 46
Nástrahy na cestě do Evropské unie po úspěšném referendu zdaleka nekončí. Aby se 1. května 2004 čeští občané stali také občany unie, musí země splnit řadu požadavků ze strany Bruselu. Český parlament čeká ještě ratifikace smlouvy o vstupu Česka do EU.

Totéž se týká poslanců současných členských zemí. Očekává se však, že schvalování by mělo být hladké.

Česko bude muset prokázat, že plní podmínky, ke kterým se zavázalo v přístupové smlouvě. Bruselští úředníci začnou v listopadu kontrolovat, jestli u nás nezůstaly evropské normy jen na papíře.

Mezi hlavní úkoly patří schválení zákona o zadávání veřejných zakázek. "Unie nebude ochotna financovat projekty, které budou mít předem známého vítěze," řekl ministr zahraničí Cyril Svoboda. Pod velkým tlakem bude také veřejná správa a samospráva tak, aby města a obce uměly dosáhnout na peníze z evropských fondů.

Bude také třeba najít kvalifikované a zkušené lidi, kteří obsadí posty v evropských úřadech. Výběr by měl začít na podzim. Před Evropskou unií pak leží aktuální problém - evropská ústava. Na jejím základě se změní fungování unie tak, aby byla schopna pojmout deset nových členů.

Konvent EU v pátek schválil návrh nového uspořádání, který mimo jiné počítá se zavedením prezidenta unie, postem ministra zahraničí či častějším rozhodováním kvalifikovanou většinou. Evropu a stejně tak českou politickou scénu však nadále rozdělují názory, jak unii dále propojit.

V říjnu se nad návrhem ústavy sejdou zástupci vlád pětadvaceti členských i kandidátských zemí, z nichž každá včetně české bude mít právo dokument zablokovat.

Svoboda: Prosadíme se
Jeden z českých zástupců, Jan Zahradil z ODS, opustil konvent před klíčovým hlasováním na protest proti pojetí ústavy EU, které mu připadá příliš federalistické. Byl jediným z členů konventu, který takto postupoval. ODS požaduje, aby Češi o přijetí nové ústavy rozhodovali v referendu, pokud konečný návrh převede řadu pravomocí na Brusel.

Jan Kohout, zástupce vlády v konventu, usoudil, že takto pojatá ústava je z 90 až 95 procent pozitivní a pro Českou republiku přijatelná.

"Budeme jasně hájit zájmy České republiky. Výsledek, který předložil konvent, je jen podkladem," slíbil ministr Svoboda. Dodal, že nové referendum vyžaduje změnu české ústavy. "Nedokážu si přestavit, že se obě komory parlamentu shodnou na změně zákona o referendu," poznamenal.


Video