Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko má v NATO dobrou pověst

  9:24aktualizováno  9:24
Před pěti lety, 12. března 1999, se Česká republika oficiálně stala řádným členem Organizace Severoatlantické smlouvy. Vstupem České republiky do aliance bylo dosaženo jednoho z hlavních zahraničněpolitických cílů v novodobé české historii.

Dnes již Česká republika o sobě může prohlásit, že je nejen plnoprávným, ale také široce respektovaným členem této organizace.

Kladné rozhodnutí o přizvání České republiky do NATO a její dosavadní pozitivní hodnocení je výsledkem nejen českého diplomatického úsilí, ale také odrazem významných vnitropolitických a vnitrostátních změn, které upevnily bezpečnost, stabilitu a hodnověrnost českého státu v očích zahraničních partnerů a spojenců.

Značnou měrou se na tomto úspěchu podílela i Armáda České republiky, která se úspěšně účastnila a účastní celé řady zahraničních misí a akcí (IFOR, SFOR I. a II., UNTAES, AFOR, KFOR, Essential Harvest, ISAF aj.). Úspěšná integrace České republiky do NATO byla potvrzena rozhodnutím uspořádat vrcholnou schůzku členských a partnerských zemí aliance v Praze ve dnech 21. - 22. listopadu 2002, kdy se v našem hlavním městě sešli nejvyšší představitelé 46 států. Tento summit byl nejen důležitou a zároveň symbolickou událostí v dějinách České republiky, ale i významným mezníkem v historii aliance, která zde potvrdila své nové rozšíření o státy střední a východní Evropy a definovala své cíle a potřeby pro nadcházející období.

Pozice České republiky v NATO a možnosti prosazování našich zájmů se odvíjejí od naší činnosti a příspěvků v politické a vojenské oblasti. Česká republika je plně zapojena do práce všech politických orgánů NATO a nijak nezaostává za “starými” členy.

V rámci Severoatlantické rady prezentuje Česká republika vlastní stanoviska a v řadě případů přispěla i k pokroku v jednáních o významných otázkách. Naše země byla výrazně aktivní např. při navazování spolupráce s demokratickou vládou Svazové republiky Jugoslávie, při odstupování pozemní bezpečnostní zóny podél vnitrostátní administrativní hranice Kosova, dále pak při formování nového vztahu Aliance s Ruskou federací a v problematice dalšího rozšiřování Aliance.

Česká republika vede od roku 2000 také tzv. styčné velvyslanectví Aliance v Litvě, které napomáhá nově přijímaným členům v procesu jejich integrace do NATO. Problémem bohužel zůstává výrazně slabé, takřka pouze symbolické, zastoupení České republiky v orgánech NATO, a to z důvodů nedostatku civilních a vojenských odborníků s potřebnou kvalifikací, jazykovými schopnostmi a bezpečnostním prověřením. Tento deficit pochopitelně brání lepšímu prosazování našich stanovisek a zájmů.

Také ve vojenské oblasti patří Česká republika k aktivním členům. V současné době se např. Armáda České republiky podílí na tvorbě Sil rychlé reakce NATO. Vedle vyslání více jak stovky specialistů do operace ISAF v Afghánistánu stojí za pozornost především úspěšné plnění závazků České republiky v oblasti budování vojenských kapacit pro potřeby NATO.

Česká republika se v průběhu summitu NATO v Praze přihlásila k tzv. Pražskému závazku ke schopnostem (PCC), v němž státy NATO deklarovaly potřebu vybudovat za mezinárodní spolupráce takové vojenské kapacity, které budou odpovídat současné i předpokládané bezpečnostní situaci ve světě a umožní NATO aktivněji a efektivněji působit proti hrozbám a reagovat na převládající i potenciální druhy ohrožení.

Přestože celkově Armáda České republiky zatím trpí celou řadou nedostatků a v řadě ohledů jsou schopnosti České republiky a jejích ozbrojených sil označovány ze strany NATO jako slabé, jsou oblasti, kde je role České republiky mimořádně významná a uznávaná. Armáda České republiky se může pochlubit dlouholetou tradicí v oblasti boje proti zbraním hromadného ničení, vynikajícími výsledky, kvalitou svých specialistů a zkušenostmi z opakovaného nasazení v Perském zálivu.

Česká republika proto přijala roli vedoucí země pro tuto oblast a byla pověřena ostatními spojenci k vytvoření specializované mezinárodní jednotky, tzv. mnohonárodního praporu radiační, chemické a biologické ochrany NATO. Tato jednotka dosáhla počátečních operačních schopností 1. prosince 2003, je podřízena nově vzniklému Velitelství speciálních sil v Olomouci a jejím garantem je Vrchní velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE).

V NATO je proto s nadějemi a velmi pozitivně vnímáno české úsilí reformu a profesionalizaci ozbrojených sil, které by mělo v blízké budoucnosti odstranit stávající nedostatky a zajistit realističtější přístup k plnění některým našich závazků vůči NATO. Česká republika se také zapojila do programu bezpečnostních investic NATO, který zajišťuje výstavbu společné infrastruktury, zařízení a dalších prostředků Aliance nezbytných pro výcvik a nasazení jejích ozbrojených sil.

Realizace těchto projektů a investice ze strany NATO na našem území jsou nejen důsledkem vojensko-strategického rozhodnutí Aliance, ale také odrazem vnímání důležitosti České republiky a výsledkem úsilí našich vojáků a diplomatů.

K současnému postavení České republiky v NATO lze ve zkratce říci, že naše země je řádně integrovanou zemí a přes některé přetrvávají nedostatky se v řadě oblastí blíží nebo dosahuje standardů běžných v NATO. Česká republika má v rámci Aliance dobrou pověst a respekt, zejména díky konzistentním politickým postojům, aktivní účasti na vojenských misích NATO (zejména v Bosně a Hercegovině a v Afghánistánu) a snaze o reformu našich ozbrojených sil.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Zteč mechanizované jednotky na Dnech NATO v Ostravě
PŘEHLED: Co ve volbách slibují strany pro armádu a obranu

Jak se politické strany a hnutí, ucházející se o přízeň voličů ve sněmovních volbách, staví k otázkám zajištění bezpečnosti a obrany? Přinášíme ucelený...  celý článek

Mimořádný neplánovaný nácvik skupiny Saudi Hawks za zrušená vystoupení na Dnech...
Jestřábi z Arábie nakonec předvedli nad Ostravou úchvatnou podívanou

Obě plánovaná vystoupení skupiny Saudi Hawks na víkendových Dnech NATO v Ostravě překazilo počasí. Fandové letectví však nakonec o úchvatné představení...  celý článek

Afghánistán, Kábul
Na bojišti nikdy nevyhrajete, vzkázal Talibanu šéf NATO

NATO ani Spojené státy nedovolí, aby se Afghánistán stal znovu bezpečným útočištěm pro mezinárodní teroristy, shodli se během nečekané návštěvy Kábulu šéf...  celý článek

ŠKODA AUTO a.s.
Service Delivery

ŠKODA AUTO a.s.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.