V Ostravě funguje nový ozařovací přístroj, který ulehčí boj proti rakovině.

V Ostravě funguje nový ozařovací přístroj, který ulehčí boj proti rakovině. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Česko má unikátní přístroj proti rakovině, léčit možná bude jen cizince

  • 1023
Fakultní nemocnice v Ostravě může ode dneška bojovat s rakovinou unikátním přístrojem. Tzv. kybernůž je teprve druhý ve východní Evropě. Přístup k moderní léčbě ale možná budou mít jen cizinci, kteří si zákrok zaplatí. Všeobecná zdravotní pojišťovna totiž nabídla nemocnici příliš nízkou úhradu.

Pacienti s rakovinou by se konečně i u nás mohli dočkat nejmodernější metody v léčbě ozařováním. Fakultní nemocnice v Ostravě tento týden začíná pacienty ozařovat unikátním robotickým přístrojem - kybernetickým nožem, který nemá žádná jiná nemocnice v postkomunistické východní a střední Evropě s výjimkou Kyjeva.

"Téměř rok jsme jednali s VZP o ceně. V pátek jsme dostali konečnou nabídku, která je pro nás likvidační. Pojišťovna nabízí jen osm tisíc korun za jedno ozáření na přístroji za 200 milionů korun, kde jen roční servis bude stát osm milionů," řekl přednosta ostravské onkologické kliniky David Feltl.

"My bychom přitom potřebovali nejméně 25 tisíc korun za jedno ozáření. Smlouvu za těchto podmínek podepsat nemůžeme, a tím pádem ani léčit tuzemské pacienty," dodal Feltl, který s nápadem na pořízení unikátního přístroje přišel a na jeho uvedení do provozu tvrdě pracoval tři a půl roku.

Mluvčí VZP Jiří Rod tvrdí, že pojišťovna je připravena léčbu svým klientům hradit. "Nemocnice od nás dostala dodatek o úhradě, ve kterém se VZP zavazuje uhradit ve druhém pololetí 2010 za tyto výkony až 19 milionů korun," řekl.

Feltl ale trvá na tom, že za těchto podmínek nemocnice nemůže na kybernoži tuzemské pacienty léčit. Je to paradox, protože kybernůž se stal strategickou investicí státu.

Jde totiž o zařízení, které nabízí šetrnější léčbu a dokonce i naději na život takovým pacientům, kterým dosud lékaři pomoci nemohli. Jenže teď to vypadá, že na superstroji zaplaceném státem se budou léčit jen cizinci.

Několik hodin poté, co MF DNES oslovila VZP, se ozval mluvčí Rod znovu: "Dohodli jsme se s Ostravou, že budeme ohledně peněz ještě jednat. Jsou různé možnosti, jak to vyřešit," řekl.

Několik pacientů se léčby dočká

Prvních šest pacientů z celé České republiky, které si nemocnice objednala na tento týden, se ale léčby dočká.

"Z etických důvodů jsme je nemohli odmítnout, to by bylo zločinné," řekl Feltl s tím, že pod nůž si pacienti lehli poprvé už dnes, ale zatím jen proto, aby se zdravotníci perfektně připravili na samotný zákrok. Ozařování začne zítra.

"Jelikož nemáme podepsanou smlouvu se žádnou zdravotní pojišťovnou, ostatní čekaly na stanovisko VZP, léčbu prvních pacientů zřejmě zaplatí nemocnice a další zákroky pokračovat nebudou. Pokud se s pojišťovnami nedohodneme, budeme moci léčit jen cizince, kterým léčbu zaplatí jejich zdravotní pojišťovny, nebo kteří si ji uhradí sami," řekl Feltl.

Lékaři se na zahájení léčby tvrdě připravovali, testování přístroje zvládli za rekordních šest týdnů, přičemž ve světě, kde takových přístrojů funguje už okolo dvou set, to trvá okolo čtyř měsíců. O to větší zklamání teď zažívají. "Všem je nám z toho smutno a nemůžeme to pochopit," uvedl lékař Jakub Cvek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video