Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Podle 94 procent Čechů je ve vládě korupce. „Porazila“ nás Tanzanie

  • 181
Česká republika získala stříbrnou korupční příčku mezi zeměmi světa a první místo mezi státy se svobodnými sdělovacími prostředky. Mezi nejzkorumpovanější státy ve vnímání obyvatel poslala Česko podle ústavu Gallup vláda premiéra Petra Nečase. Paradoxně byl boj proti korupci jedním z cílů Nečasovy vlády.

Podle 94 procent obyvatel Česka je ve vládě rozšířená korupce. Vyplývá to z nového průzkumu renomovaného Gallupova ústavu. Jde téměř o nejvyšší skóre na světě - hůř je na tom s 95 procenty jen Tanzanie.

Průzkum z roku 2012, který se konal ve 129 státech, dělí země do kategorií - se svobodným tiskem, s částečně svobodným tiskem a s nesvobodným tiskem. Česká republika vede v kategorii zemí se svobodným tiskem, když za ní následuje Litva, kde vládu považuje za zkorumpovanou 90 procent lidí, a Ghana s 89 procenty. Na opačném konci žebříčku jsou v této kategorii států Dánsko s 15 procenty a Švédsko se 14 procenty.

Na lídry hrdí nejsme

Podle ankety jen 13 procent Čechů schvaluje, jak si vedou jejich lídři. To je nejméně na celém světě ve všech třech kategoriích států.

Mezi zeměmi se svobodným tiskem za ČR následuje Maďarsko se 17 procenty, Litva, Estonsko (po 19 procentech) a Island s 22 procenty.

Nejvíce jsou s vedoucími představiteli své země spokojeni ve Švýcarsku s 81 procenty, Lucembursku se 75 procenty, Norsku se 67 procenty.

Český skok způsobil Nečas

Českou republiku i v dalších kategoriích zemí předstihla jen Tanzanie. V této východoafrické zemi si myslí, že ve vládě je rozšířená korupce rekordních 95 procent lidí.

Autoři průzkumu poznamenávají, že oproti roku 2007 je v České republice o rozšíření korupce ve vládě přesvědčeno o 15 procent víc lidí. Nedávný korupční skandál, který otřásl zemí a v červnu vedl k rezignaci premiéra Petra Nečase zdůrazňuje závažnost tohoto problému v ČR, poznamenává průzkum.

Průzkum dodává, že naopak u Litvy se nejedná o nic nového, protože v této zemi jsou lidé dlouhodobě nespokojeni s vysokou korupcí a to nejen ve vládě, ale také ve zdravotnictví či policii a jen s pomalým zlepšováním situace. Litva v současnosti předsedá Evropské unii.

Rusko vysoko mezi nesvobodnými státy

Mezi státy, kde není svoboda tisku a tedy ani možnost informování o korupčních případech vlády, vedou africké země Čad a Kamerun. Tanzánie vede naopak žebříček zemí s částečnou svobodou médií. Mezi zeměmi s nesvobodnými médii je za třetím Hondurasem na čtvrté místě Rusko s 80 procenty obyvatel přesvědčených o zkorumpovanosti své vlády.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video