NATO - George Robertson

NATO - George Robertson - Generální tajemník NATO George Robertson během tiskové konference v sídle aliance v Bruselu. (10. února 2003) | foto: Yves Herman, Reuters

Česko: je povinností NATO pomoci Turecku

  • 362
NATO zůstává rozděleno. Francie, Německo a Belgie vetovaly zahájení příprav na obranu Turecka v případě úderu USA na sousední Irák. Podle USA udělala trojice zemí chybu. Ankaru, která vůbec poprvé uplatnila článek 4 Washingtonské smlouvy, podporuje většina členů aliance včetně Česka.

"Je naprosto automatické, že aliance vyjde Turecku vstříc a pomůže mu, jak jen může, aniž by brala jakkoli ohled na situaci kolem Iráku. Pokud Turecko potřebuje pomoc, je povinností aliance mu vyhovět," tlumočil oficiální stanovisko Prahy český velvyslanec při NATO Karel Kovanda.

Evropské země se v názorech na válku s Irákem liší. Řecko, které nyní předsedá unii, kvůli nalezení jednotného postoje svolává mimořádný summit EU. - více zde

NATO se kvůli ochraně Turecka rozdělilo. Ankaru podporuje drtivá většina z devatenácti členů - kromě Česka i Dánsko, Island, Itálie, Kanada, Lucembursko, Maďarsko, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Řecko, Španělsko, USA a Velká Británie.

Proti jsou Francie, Německo a Belgie - země prosazující mírové řešení irácké krize. Tvrdí, že rozmístění pozorovacích letadel AWACS, raket Patriot či chemických a biologických jednotek, jak žádá Ankara, by nabouralo diplomatické snahy.

"Jednání uvízlo na mrtvém bodě. Trvalé neshody mohou mít vážné následky," přiznal generální tajemník NATO George Robertson, podle něhož však řešení patové situace není nereálné.

Vše se točí kolem Iráku

U-2 mohou létat nad Irákem

NATO rozdělila obrana Turecka

Nový mírový plán pro Irák je na světě

Rakouská města se připravují na válku

Americké aerolinky se barví do zelena

"Aliance čelí krizi důvěryhodnosti," míní vyslanec USA při NATO Nicholas Burns, který veto kritizuje. "Je to nešťastné rozhodnutí tří spojenců, kteří tak brání alianci, aby Turecku pomohla s legitimní obranou," míní Burns.

Názory Belgie a zejména Německa a Francie nejsou zanedbatelné. Evropské velmoci patří k oporám NATO. Jejich diplomatické snahy v krizi okolo Iráku - Berlín a Paříž chtějí předložit v Radě bezpečnosti OSN nový mírový plán - mají navíc podporu veřejnosti.

Podle USA dělá trojice členů NATO chybu, když blokuje ochranu Turecka. "Pokud to bude nutné, vojenské plánování může jít mimo NATO," odpověděl americký ministr obrany Donald Rumsfeld na otázku, zda veto může zdržet úder na Irák.

Pomoc Ankaře musí schválit všechny členské země. Shodnout se nemohou už tři týdny. "Tak to v NATO chodí," řekl šéf aliance. "Upřímně se přeme ne zda, ale kdy, přistoupit k vojenskému plánování," podotkl Robertson.

NATO minulý týden přistoupilo na "tiché" schvalování turecké žádosti. Aby prošla, nesměl nikdo z aliance vznést námitky. Procedura měla vypršet v pondělí v 10 hodin.

Ankara o podporu aliance stojí, proto udělala bezprecedentní krok. Uplatnila článek 4 Washingtonské smlouvy, což znamená povinné konzultace, je-li podle mínění alespoň jednoho ze spojenců v ohrožení územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Turecka.

Turecko je v hrozící válce zřejmě nejohroženějším členem NATO. S Irákem přímo sousedí, navíc jsou na jeho území vojenské základny USA. Ankara již Washingtonu odsouhlasila jejich opravy.

"Od klubka problémů spojených s iráckými zbraněmi hromadného ničení musíme umět odlišit klubko, jež se týká obrany a ochrany Turecka, země, která je spojencem v NATO přes padesát let," řekl ČTK Karel Kovanda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video