Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Česko dostalo varování před antraxem v heroinu, v Anglii a Německu umírali lidé

  • 79
V heroinu se objevuje smrtelně nebezpečná sněť slezinná známá jako antrax. Infekci zaznamenaly úřady v Anglii a Německu, kde během předešlých měsíců zemřelo několik narkomanů. Podle Evropského monitorovacího centra pro drogy hrozí jeho rozšíření i v Česku. Sdružení pečující o závislé zatím nic takového nehlásí.

"Od minulého prosince do konce března 2010 bylo v Anglii a Německu evidováno téměř čtyřicet případů otrav antraxem u uživatelů heroinu, z toho třináct lidí zemřelo. Toto riziko se může dotýkat i našich uživatelů," sdělil iDNES.cz Roman Pešek z Národního monitorovacího střediska pro drogy.

České organizace, které se věnují pouliční drogové scéně, se zatím s takovým případem nesetkaly. "Nezaznamenali jsme ani nic podobného, co by nákazu antraxem připomínalo," uvedl například jeden z terénních pracovníků společnosti Sananim.

Opium a heroin

Podle odhadů se loni v Afghánistánu vyprodukovalo cca 6 900 tun opia, ze kterého se vyrobilo více než 700 tun heroinu (diacetylmorfinu), což je přibližně 90 % celosvětové produkce této drogy. Třetinu zkonzumují uživatelé v Evropě.
Zdroj: Národní monitorovací středisko

Sněť slezinná je infekce způsobená bakterií Bacillus anthracis. Nákaza se šíří prostřednictvím spor, které bakterie vytváří. Umí dlouhodobě přežít i za nepříznivých okolností, bakterie se totiž uzavře do ochranného obalu, omezí látkovou výměnu a znovu se aktivuje, když je "vzduch čistý".

Bakterie antraxu například dokáží v půdě přežít po mnoho let. Infekce má hlavně tři varianty: plicní, kožní a střevní. Sněť slezinnou lze také zneužít coby vysoce účinnou biologickou zbraň.

Zatím není zřejmé, jak se mohla smrtelně nebezpečná nákaza dostat do heroinu. Policie v Anglii a Německu případy dál vyšetřuje. Podle odborníků není pravděpodobné, že by ji někdo šířil záměrně. "Spíš to souvisí s rizikovým prostředím, ve kterém se heroin vyrábí, skladuje a převáží," popsal terénní pracovník Sananimu.

Než se dostane heroin mezi evropské uživatele, urazí dlouhou cestu. Devadesát procent celosvětové produkce pochází z opia vypěstovaného v Afghánistánu.

Heroin se ředí také kofeinem

Do Evropy míří především tzv. Balkánskou cestou přes Turecko, Makedonii, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Slovensko, ČR, Německo, Holandsko a Velkou Británii.

"Ačkoli je ČR označována především jako tranzitní země, je rovněž cílovou spotřebitelskou destinací. Je zde cca 32 tisíc problémových uživatelů drog, z toho 11 tisíc jich užívá opiáty, včetně heroinu," uvedl Roman Pešek.

Prodejci tvrdé drogy ředí, aby dosáhli vyššího zisku. Heroin "vycpávají" například paracetamolem a kofeinem. Je možné, že se antrax dostal do dávek právě při tomto postupu. (o ředění kokainu čtěte zde)


Video