Česko dojednalo v EU kompromis

  • 6
Česká republika si vyjednala v otázce pohybu pracovních sil po Evropské unii lepší podmínky než dříve Maďarsko či Slovensko. Pracovní skupina pro rozšíření v Radě EU totiž schválila nový návrh stanoviska unie vůči Česku. Zohlednila v něm požadavek české strany, aby země měla po vstupu možnost bránit sama svůj trh proti pracovním silám jak z dosavadních, tak z nových členských států.

Výsledek jednání spočívá v tom, že po dobu, po kterou bude kterýkoli dosavadní člen EU uplatňovat omezení vůči kterémukoli nováčkovi, bude Česká republika moci zaštítit svůj pracovní trh ochrannými opatřeními vůči všem (s výjimkou Kypru a Malty).

Na sedmileté lhůtě pro nové členy se nic nemění
Nic se ovšem nemění na dvouletém přechodném období pro zaměstnávání pracovních sil, jež mohou stávající členové EU prodloužit na pět let a pak ještě o dva roky.

Nynější členské země mají ovšem možnost tento režim vůbec neuplatnit. Zatím se k tomu zavázaly Nizozemsko, Švédsko, Dánsko a Irsko, podobné sliby zazněly z Portugalska, další země váhají. Možnost sedmiletého odkladu prosadily Německo a Rakousko.

Návrh musí ještě schválit Výbor stálých zástupců
Návrh dohodnutý diplomaty zastoupenými v pracovní skupině podléhá ještě schválení Výboru stálých zástupců (COREPER) na úrovni velvyslanců.

Formálně bude české straně předložen při příštím kole přístupových rozhovorů 25. nebo 26. října. Tehdy chce státní tajemník Pavel Telička učinit do zápisu prohlášení, že česká strana žádá konzultace, pokud členské státy unie budou aplikovat kvóty pro různé profese. Zápis bude mít podle Teličky i jistou právní váhu.

ČR nechce "třešničky na dortu"
ČR ovšem původně chtěla, aby se EU zavázala, že nedopustí toto "vybírání třešniček na dortu". Bylo jí v podstatě řečeno, aby se dohodla s každou zemí zvlášť, protože na úrovni unie se tyto záležitosti (typu lákání počítačových expertů do Německa) neřeší.

Unie původně jednoznačně odmítala také jakoukoli změnu pasáže o reciprocitě, na niž přistoupily Maďarsko a Slovensko.

Jednání trvala tři měsíce
Teličkův tým odmítl tuto variantu stanoviska EU v červenci a od té doby usilovně pracoval na jejím vylepšení. "Za tři měsíce cílevědomé práce se podařilo naše požadavky prosadit. Je to dobrý základ pro jednání na konci měsíce," řekl ČTK český velvyslanec při EU Libor Sečka.

Připomněl, že volný pohyb osob je jednou ze čtyř základních svobod, na nichž spočívá jednotný vnitřní trh EU. Uzavřením této kapitoly tak ČR ukončí jednání o jádru unijního práva.

Podle zdrojů EU má být schválená varianta společné pozice unie nabídnuta také ostatním kandidátským zemím, včetně těch, které tuto kapitolu již uzavřely za trochu jiných podmínek.

,

Video