Ministryně má vyjednat s dodavatelem vakcíny nižší dodávky. Ilustrační foto

Ministryně má vyjednat s dodavatelem vakcíny nižší dodávky. Ilustrační foto | foto: AP

Česko chce upravit smlouvu, která ho nutí koupit milion vakcín proti chřipce

  • 188
Ministryni Danu Juráskovou čeká vyjednávání s dodavatelem vakcíny proti prasečí chřipce, firmou GlaxoSmithKline. Bezpečnostní rada státu dala Juráskové za úkol zjistit, jestli stát může odebrat méně očkovací látky, než plánoval. Z milionu objednaných dávek je 700 tisíc určeno pro chronicky nemocné, zbytek pro zdravotníky a lidi nezbytné pro chod státu.

"Dostala jsem za úkol od premiéra, abych prověřila možnost neodebrat část vakcín. S výrobcem budu jednat. Neznám jeho stanovisko," řekla listu Právo Jurásková. Zároveň dodala, že na vakcinační a obchodní strategii, kterou vláda potvrdila v pondělí, se zatím nic nemění.

Podle mluvčího ministryně zdravotnictví Vlastimila Sršně se na vyjednávání s GlaxoSmithKline usnesla Bezpečnostní rada státu, která zasedala minulý pátek.

"Cílem je, abychom měli otevřenou tuto možnost. Rozhodnutí (o neodebrání určitého počtu vakcín, pozn. red.), pokud by mělo padnout, není otázkou týdnů. Záleží to na pečlivém zhodnocení epidemiologů, vakcinologů a dalších odborníků, protože je potřeba mít velmi odborné odhady, jak se virus zachová," vysvětlil iDNES.cz Sršeň.

Ve smlouvě s firmou GlaxoSmithKline není totiž v tuto chvíli zmíněna ani možnost neodebrání, ani případné sankce. "Je je to patrně o vzájemné dohodě či dodatku ke smlouvě," dodal Sršeň.

Přijde další vlna prasečí chřipky? Nikdo neví

V Česku je nyní celkem 238 tisíc dávek a očkovat se nechalo 62 tisíc lidí, což je mnohem méně, než vláda předpokládala. Proti možnému povinnému očkování 200 tisíc lidí se zvedl odpor. Prezident Václav Klaus označil nařízené očkování za "pošlapávání lidské svobody". - čtěte Povinným očkováním vláda pošlape lidskou svobodu, tvrdí Klaus

"Patříme v objednaných vakcínách k nejkonzervativnějším státům Evropy," uvedla ministryně. Co s vakcínou, se podle ní definitivně rozhodne až za několik měsíců, na základě počtu očkovaných. Nevyloučila, že část vakcín může být nabídnuta i dalším zájemcům.

rozprodej vakcín

I některé další země se chtějí zbavit přebytečných vakcín. Ty ale narozdíl od ČR nakoupily několik milionů vakcín. Francie, která objednala 94 milionů vakcín, už část odprodala Kataru a Egyptu. Nizozemsko jich objednalo 34 milionů a oznámilo záměr 19 milionů se zbavit. Belgie, která je s více než deseti miliony obyvatel srovnatelná s Českem, nakoupila 12,6 milionu vakcín a deset procent chce dát rozvojovým zemím.

Expirační doba vakcín je dva roky a kabinet plánuje, že si v každém případě ponechá nejméně 100 tisíc dávek pro případ třetí vlny chřipek, která bývá nejhorší, píše Právo.

Třetí a zatím poslední várka vakcín dorazila do Česka na začátku ledna. Kdy dorazí další, ministerstvo zatím nedokáže říct. Pevný plán totiž neexistuje. "Odběr se řídí jednak podle potřeb České republiky a jednak podle kapacit výrobce a domlouvá se individuálně," vysvětlil Sršeň.

Sršeň zároveň připomněl, že virus prasečí chřipky se chová velmi nestandardně. "První celosvětová vlna proběhla v létě a model chování je razantně jiný než u sezonní chřipky. V tuto chvíli tedy nikdo netuší, jestli přijde další vlna a jestli to bude v zimních, jarních či letních měsících," uvedl mluvčí.

Ministerstvo zdravotnictví ve středu oznámilo, že v ČR eviduje 2 404 laboratorně potvrzených případů infekce virem H1N1. Oficiálně je hlášeno 95 obětí viru, v uplynulém týdnu hygienici nezaznamenali v ČR žádný případ úmrtí na prasečí chřipku. Ve skutečnosti je ale nakažených více, o většině případů se však lékaři ani nedovědí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue