Dopravní letoun CASA C-295

Dopravní letoun CASA C-295 | foto: EADS CASA

Česko chce čtyři španělské dopravní letouny, zaplatí je miliardami i bitevníky

  • 77
Ministerstvo obrany plánuje získat v příštích letech celkem čtyři španělské transportní letouny Casa C-295M. Tři koupí, čtvrtý vymění za celkem pět bitevníků L-159 Alca. Projekt, kterým by česká armáda posílila přepravní kapacitu potřebnou například pro zahraniční mise, přijde zhruba na 3,5 miliardy korun.

Poslance ze sněmovního výboru pro obranu o záměru ministerstva obrany informoval náměstek Vlasty Parkanové Martin Barták. Pokud zakázku schválí vláda, utratí ministerstvo obrany za celý projekt tři a půl miliardy. V této částce je kromě nákupu letadel i výcvik pilotů, logistika a další prvky.

Podle jeho kolegy, náměstka Jaroslava Kopřivy, který o celém kontraktu vyjednává, by mohly být smlouvy hotovy v "řádu jednoho či několika málo měsíců". Za českou stranu se na obchodu podílí i společnost Omnipol.

Dalším chystaným nákupem je 79 terénních landroverů, které ve výzbroji nahrazují ruské vozy UAZ. Podle náměstka Bartáka přijdou na 384 milionů korun.

Oznámení o úmyslu pořídit španělská dopravní letadla a britské landrovery přišlo v den, kdy ministerstvo obrany naopak oznámilo i chystané úspory kvůli finanční krizi. Odloží se například splátky za modernizaci dopravních vrtulníků Mi-171Š nebo za nákup 107 obrněných transportérů Pandur. Kvůli hospodářské krizi armáda vyčlení stranou výdaje ve výši 1,58 miliardy korun.

Dále, rychleji a s větším nákladem

Přepravní letouny nicméně vojsko potřebuje. Španělské stroje mají nahradit dosluhující pětici rusko-ukrajinských Antonovů An-26. Prvnímu z nich končí životnost v roce 2012, řekl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Podle Kopřivy by ale nová dopravní letadla měli vojáci získat dříve než za tři roky.

Antonovy, kterými letectvo disponuje, mají proti strojům vyrobeným konsorciem EADS zhruba poloviční dolet i nosnost. Také cestovní rychlost strojů Casa je vyšší - 481 km v hodině proti 440 u antonovu.

Barták vysvětlil, že tři casy chtějí vojáci koupit a čtvrtou vyměnit za pět L-159 vyráběných v Aeru Vodochody. Tři alky budou v jednomístné verzi, které jsou nepoužívané a konzervované. Armáda v rámci obchodu přidá dva ze čtyř svých dvoumístných L-159T. Za tyto stroje letectvo získá z Vodochod dva nové obdobné - vzniknou přestavbou jednomístných strojů.

V minulosti se spekulovalo, že EADS české bitevníky předá dál; padlo jméno jihoamerické Bolívie. "Součástí připravovaných smluv bude i potvrzení o konečném uživateli. Jsem si téměř jist, že to nebude Bolívie," řekl dnes Kopřiva.

Předání bitevníků L-159 do ciziny by pro Aero Vodochody i ministerstvo obrany mohlo znamenat průlom v dosud neúspěšné snaze o komerční úspěch moderního českého bitevníku. Česká armáda, která alky zatím jako jediná využívá, si objednala 72 strojů, zdaleka je ale nepotřebuje všechny.O stroje projevilo zájem několik zemí, v poslední době se ozvalo například Rakousko.

CASA C-295M

Stroje CASA C-295M se vyrábějí v několika variantách. Dovedou přepravit například 71 vybavených vojáků (či 49 výsadkářů) nebo tři lehká vozidla, jako jsou například Land Rovery. Existuje i zdravotnická verze se čtyřiadvaceti lůžky. Nosnost C-295M je 9 250 kg, dolet 5 630 kilometrů. První let modelu C-295 se konal v roce 1998.

O nákupu C-295 uvažovala nedávno i americká armáda. Nakonec ale dala přednost ještě o něco výkonnějším (i když dražším) strojům C-27J Spartan.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video