Česko čekají u Evropského soudu prohry

  • 25
Otázka už nezní tak, zda Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vytkne Česku dobu, po kterou se tu táhnou soudní spory. Teď už se čeká jen na to, kdy to přijde a kolik stížností na nepřiměřenou délku řízení bude oprávněných. Zřejmě to bude většina.

"Stížnosti z České republiky na nepřiměřenou délku řízení se nyní počítají na desítky. Nebezpečí, že je stát prohraje, samozřejmě hrozí," říká soudce Evropského soudu Karel Jungwiert.

Během posledních dvou týdnů Česká republika prohrála ve Štrasburku tři spory (stát na odškodném vyplatí asi 2,5 milionu korun), přičemž kauzy týkající se zdlouhavých soudů ještě nepřišly na řadu.

Podle soudce Ústavního soudu Jiřího Malenovského si musíme zvyknout, že proher ve Štrasburku bude přibývat. "Lze očekávat, že přijdou další," říká. U soudu ve Štrasburku nejde jen o prestiž země, ale i o peníze daňových poplatníků.

Hraje se o odškodné
Pokud stát spor prohraje, musí totiž stěžovatelům vyplatit odškodné. Většina stížností na průtahy se ve Štrasburku nahromadila během poslední doby.

"Máme větší obavu než dřív, kdy jsme to nebezpečí spíš jen tušili. Většina stížností na nepřiměřenou délku řízení je z období posledních dvanácti měsíců," říká vládní zmocněnec pro Evropský soud Vít Schorm.

"Jenom od začátku roku na nás bylo podáno 45 stížností pro nepřiměřenou délku řízení. A bohužel jsem dospěl k názoru, že ve všech 45 případech bude Česká republika odsouzena. Ze statistik, které mám na stole, vyplývá, že sporů jenom v oblasti obchodního soudnictví, které trvají déle než tři roky, je v tuto chvíli 125 tisíc," konstatoval v rozhovoru pro Lidové noviny také vicepremiér Pavel Rychetský.

Pomalé soudy
České soudy totiž stále pracují téměř stejnou (hlemýždí) rychlostí jako dřív. "Tempo neodpovídá tomu, že podmínky na soudech se v mnohém proti minulosti zlepšily," říká kriticky ombudsman Otakar Motejl.

Ten si sezval před týdnem předsedy krajských soudů a snažil se jim promlouvat do duše. "Oznámil jsem, že budu zlý. Obávám se totiž, že kredit Česka by šel dolů, kdybychom průtahy pořád dokola omlouvali," řekl.

Podle soudce Ústavního soudu Jiřího Malenovského se však zdlouhavá soudní řízení netýkají jen Česka. "Například Slovensko má více problémů než my," řekl. Navíc upozornil na problém, že žádný z tuzemských soudů nemůže nikoho za průtahy finančně odškodnit.

"Kdyby byla vnitrostranická instituce, která by řekla, že se vyplatí odškodnění, snížilo by to riziko, že nám takové odškodnění bude předepisovat Evropský soud," řekl Malenovský.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video